ABD: Suriye'de Rusya ile iş birliği yok

Telif hakkı EPA

ABD Savunma Bakanı Ash Carter, ABD'nin Suriye'de Rusya ile askeri iş birliğinin söz konusu olmadığını söyledi.

Rusya'nın Suriye stratejisinin "feci şekilde kusurlu olduğunu" belirten Carter, şunları söyledi:

"Daha öne de açıkladığımız gibi, henüz Rusya açısından böyle kusurlu, feci şekilde kusurlu bir stratejide iş birliğine hazır değiliz."

"Rusların açıklamalarının aksine, Rusya'yla iş birliği konusunda anlaşma sağlamış değiliz, bu hatalı stratejiye devam ettikleri ve bu hedefleri vurdukları sürece de sağlayamayacağız."

Telif hakkı REUTERS

Ancak basit teknik görüşmelerin sürdürüleceğini kaydeden Savunma Bakanı, "Yapacağımız şey pilotlarımızın profesyonel güvenlik prosedürleri konusunda basit ve teknik konularda görüşmeye devam etmek olacak. Bu kadar. Kanalı açık tutacağız çünkü bu pilotlarımızın emniyeti ve güvenliğiyle ilgili bir mesele" dedi.

TIKLAYIN - NATO, Rusya'nın sınır ihlallerine karşı adım atar mı?

Koordineli uçuş konusunda anlaşıldı

ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) yetkililer Suriye'de Rusya ile ABD uçaklarının en az bir defa çok yakınlaştıklarını ve ABD uçağının son anda "emniyetli ayrım" manevrası yaparak uzaklaştığını bildirdi.

TIKLAYIN - Rusya: Hazar Denizi'nden IŞİD'i vurduk

Olay veya olayların gerçekleştiği zamana ilişkin bilgi verilmedi. Ancak Pentagon, uçuşlar konusunda ABD ile Rusya'nın 1 Ekim'den bu yana görüştüklerini doğruladı.

Rus haber ajansı Tass'a konuşan Rusya Savunma Bakanı Yardımcısı Anatoly Antonov, Rus ordusunun prensipte ABD tarafından önerilen koordineli askeri uçuşlar konusunda anlaştığını söyledi. Antonov, her iki ülkenin önümüzdeki günlerde birlikte bir basın konferansı yapacağını belirtti.

İlgili haberler