Rusya: Hazar Denizi'nden IŞİD'i vurduk

Telif hakkı Reuters

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Hazar Denizi'ndeki Rus gemilerinin Suriye'de IŞİD'e roket saldırısı düzenlediklerini söyledi.

Rus televizyonlarından canlı yayınlanan bir toplantıda Devlet Başkanı Vladimir Putin'i bilgilendiren Şoygu, 4 savaş gemisinin 26 roket attığını belirtti.

Şoygu, vurulan tüm hedeflerin imha edildiğini ve sivil tesislere zarar verilmediğini açıkladı.

Bakan vurulan hedefler arasında komuta ve kontrol merkezleri, 12 mühimmat yığınağı, askeri araçlar ve terörist kamplar bulunduğunu da bildirdi.

Putin ise Suriye'deki operasyonlarının sonucu hakkında bir değerlendirmede bulunmak için ise henüz çok erken olduğunu kaydetti.

Rusya lideri Savunma Bakanına; ABD, Türkiye, Suudi Arabistan, İran ve Irak'la işbirliğini sürdürme talimatı verdi.

Davutoğlu: Rusya IŞİD'i vurmuyor

Rusya, geçen hafta Suriye'de hava saldırıları düzenlemeye başlamıştı.

Kremlin, saldırılarda IŞİD'in hedef alındığını vurguluyor.

Esad rejimi karşıtları ve Batılı ülkeler ise öncelikle diğer muhalif grupların hedef alındıklarını söylüyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu da bugün yaptığı açıklamada, Rusya'nın Suriye'de düzenlediği 57 hava saldırısından sadece ikisinin IŞİD'e yönelik olduğunu söylemişti.

TIKLAYIN: DAVUTOĞLU: RUSYA SURİYE'DE IŞİD'İ VURMUYOR

Muhaliflerin oluşturduğu Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise Rusya'nın son olarak Hama ve İdlib'de hava saldırıları düzenlediğini bildirmişti.

TIKLAYIN: RUSYA'DAN 'HAMA VE İDLİB'DE HAVA SALDIRILARI'

'Fransa 'Esad-ÖSO ittifakı' önermedi'

Öte yandan Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in basına yansıdığı gibi "Fransa ılımlı muhaliflerin Esad güçleriyle birlikte savaşmasını önerdi" gibi bir cümle söylemediğini açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'a yakın bir kaynak AFP haber ajansına yaptığı açıklamada, Hollande'ın muhaliflerin oluşturduğu Özgür Suriye Ordusu ile Suriye ordusu arasında ittifak oluşturulması önerisinde bulunduğunu söylemişti.

Hollande bugün yaptığı açıklamada ise Suriye'deki çatışmayı sona erdirecek adımların atılmaması halinde, bu ülkedeki krizin Avrupa'yı da doğrudan etkileyecek "topyekün bir savaş"ı tetikleyeceğini belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı, "Eğer Şiiler ve Sünniler arasındaki çatışmanın büyümesine izin verirsek, bu durumda bir dakika bile koruma altında olacağımızı düşünmeyin. O zaman topyekün bir savaş başlayacaktır ve bizim topraklarımıza da sıçrayabilir. Hemen harekete geçmeliyiz" dedi.

İlgili haberler