Nobel Edebiyat Ödülü Belaruslu yazar Aleksiyeviç'in oldu

Svetlana Aleksiyeviç Telif hakkı Reuters

2015 Nobel Edebiyat Ödülü, Belaruslu yazar Svetlana Aleksiyeviç'e verildi.

Ödül Komitesi, Aleksiyeviç'in eserlerinin "zamanın acılarına ve yürekliliğine adanmış bir anıt olduğunu" belirtti.

Belarus hükümetini eleştiren siyasi bir yazar olan Svetlana Aleksiyeviç, 972 bin dolarlık ödüle hak kazanmış oldu.

Yazarın en tanınmış eserleri arasında, Türkçeye de çevrilen Bir Nükleer Felaketin Sözlü Tarihi - Çernobil'den Sesler ve Nazi İşgalinde Sovyet Kadınları bulunuyor.

Yıllarca gazetecilik de yaptı

1948 yılında Ukrayna'nın Ivano-Frankivsk kentinde Belaruslu bir baba ve Ukraynalı bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelen Svetlana Aleksiyeviç, 1967-1972 yılları arasında Minsk Üniversitesi'nde gazetecilik eğitimi gördü.

Mezun olduktan sonra yıllarca gazetecilik yapan Aleksiyeviç, ilk kitabı Savaşın Kadına Aykırı Yüzü'nü 1985'te yayımladı.

İkinci Dünya Savaşı'na katılmış yüzlerce kadınla yaptığı röportajlara dayanan kitap, yazarın gelecekte yazacağı eserlerinin ipuçlarını da veriyor, dünyanın yaşadığı en büyük felaketleri, yaşayanların tanıklıklarıyla anlatıyordu.

Svetlana Aleksiyeviç, kişisel internet sitesinde gazetecilik çalışmalarını anlatırken, "İnsanın kendi sesiyle, kendisini anlattığı bir dalı seçtim" demişti.

Daha önce de "onurlu ve yürekli bir yazar olması" nedeniyle, İsveç PEN derneğinin ödülünü kazanan Svetlana Aleksiyeviç, Nobel Edebiyat Ödülleri tarihinde, bu ödüle değer görülen 14. kadın yazar oldu.

Bu yılki ödüller için, Japon romancı Haruki Murakami ile Kenyalı romancı Ngugi Wa Thiong'o da, favoriler arasındaydı.