Yemen'de düğüne hava saldırısı: En az 13 ölü

Telif hakkı Reuters
Image caption Fotoğraf: Arşiv

Yemen'de muhaliflerin kontrolündeki bölgede bir düğüne düzenlenen hava saldırısında en az 13 kişinin öldüğü bildirildi.

Görgü tanıklarının aktardığına göre saldırı, başkent Sana'nın yaklaşık 100 km güneydoğusundaki Sanban'da meydana geldi.

Saldırıyı kimin düzenlediği henüz bilinmiyor fakat Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun hava saldırıları muhalif Husilerin olduğu bölgeleri hedef alıyordu.

Geçen ay da Muha kenti yakınlarında yine bir düğün evine düzenlenen hava bombardımanında en az 130 kişi ölmüştü. Koalisyon, saldırıdan sorumlu olduğu iddialarını reddetmişti.

TIKLAYIN: YEMEN'DE DÜĞÜNE SALDIRIDA EN AZ 130 KİŞİ ÖLDÜ

Son saldırının hedefinde, muhalif Husileri desteklediği bilinen bir aşiret liderinin ev sahipliğini yaptığını düğün töreni vardı. Saldırıda 25 kişinin de yaralandığı bildiriliyor.

Husiler ve ordudaki müttefiklerinin Yemen'in uluslararası kamuoyu tarafından tanınan devlet başkanını 26 Mart'ta ülkeyi terk etmeye zorlamasının ardından başlayan hava saldırılarında 2.355'i sivil yaklaşık 5 bin kişi öldü.

Nüfusun yüzde 80'ine denk gelen, tahmini 21 milyon kişi de insani yardıma muhtaç hale geldi ve 1.5 milyon kişi de evlerini terk etmek zorunda bırakıldı.

Kuzeydeki Şii Husiler, Yemen'in eski devlet başkanı Ali Abdullah Salih'e bağlı güçlerin de desteğiyle Mart ayında hükümeti sürgüne zorlamıştı.

Yemen'de BM'nin tanıdığı Devlet Başkanı Abdrabbuh Mansur Hadi geçen ay güney kenti Aden'e döndü ve hükümeti Aden'de geçici bir üs kurdu.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun desteğini sırtlayan Hadi'ye bağlı birlikler, kuzeyde Husilerin kontrolündeki başkent Sana'ya doğru ilerliyor.

İlgili haberler