Ankara'da barış mitingine bombalı saldırı: 95 ölü

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Başbakanlık, Ankara'da cumartesi günü sabah saatlerinde düzenlenen Türkiye tarihinin en kanlı saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısını 95 olarak açıkladı.

48'i yoğun bakımda olmak üzere 246 kişinin hastanelerde tedavilerinin sürmekte olduğu bildirildi.

Türkiye'de 3 gün ulusal yas ilan edildi.

Aralarında DİSK, TTB ve KESK'in de bulunduğu sivil toplum örgütlerinin düzenlediği "emek, barış, demokrasi" mitinginin toplanma yeri olan Ankara Tren Garı'nın önünde TSİ 10.00 civarında arka arkaya iki büyük patlama meydana geldi.

Ankara'dan bildiren BBC Türkçe'den Sinan Onuş, patlamaların Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) kortejlerinin olduğu yerde meydana geldiğini aktardı.

Sağlık ve Adalet bakanlarının da katıldığı ortak basın toplantısında bir gazetecinin 'istifa edip etmeyeceği' sorusuna hedef olan İçişleri Bakanı Selami Altınok ise miting öncesi Ankara'da güvenlik zaafı olduğuna yönelik eleştirileri reddetti.

Saldırıyı şu ana kadar üstlenen olmadı.

TIKLAYIN: CANLI: ANKARA'DAKİ PATLAMA SONRASI GÜN İÇİNDE YAŞANANLAR

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Demirtaş: Devlet halka saldırdı

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, "Bu, devletin birliğine yapılmış bir saldırı değil. Bu, devletimiz tarafından halkımıza yapılmış bir saldırıdır" dedi.

Telif hakkı SINAN ONUS

"Hükümetin saldırının üzerini kapatacağını" öne süren Demirtaş, hiçbir bakanın istifa etmemesini eleştirdi.

Demirtaş hükümete atıfla, "Hesabı sorulacak, yargı önüne çıkacaksınız. O günler gelecek. Ellerinize o kelepçeler takılacak" diye konuştu.

Erdoğan lanetledi, Davutoğlu Demirtaş'a çattı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ankara'daki saldırıyı lanetledi. Erdoğan "herkesi sorumlu davranmaya, dikkatli hareket etmeye, terörün yanında değil karşısında yer almaya" çağırdı. Pazartesi günkü Türkmenistan ziyaretini de iptal etti.

Telif hakkı Sinan Onus

Başbakan Ahmet Davutoğlu ise saldırının iki canlı bomba tarafından gerçekleştirildiğine dair kuvvetli emareler olduğunu söyledi.

"Halkın bütünlüğüne ve Türk demokrasisine saldırıldığını" belirten Davutoğlu, HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'a da tepki gösterdi.

Davutoğlu, " 'Demirtaş devletin halka karşı yaptığı bir saldırıdır' diyor. Bu nasıl bir anlayıştır? Bu açık bir tahriktir. 6-7 Ekim olaylarında nasıl tahrik yapmışsa, Demirtaş yine tahrik yapmıştır" dedi.

Gün içinde eylemsizlik kararı aldığını açıklayan KCK ise saldırının sorumlusunun AKP hükümeti olduğunu iddia etti.

Başbakan Davutoğlu saldırı üzerine ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu'yla pazar günü öğleden sonra biraraya gelecek.

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin ise Davutoğlu'nun görüşme talebini reddettiği bildiriliyor.

Davtuoğlu, devleti halka saldırmakla suçlayan HDP lideri Demirtaş'la görüşmeyeceğini söyledi.

'Hükümet istifa' sesleri

Türkiye tarihinin en kanlı saldırısı sonrası ülkede 3 gün ulusal yas ilan edilirken, partiler de seçim kampanyalarına ara verdi.

Birçok kentte ise saldırı ve hükümet protesto edildi.

Telif hakkı EPA

İstanbul'da, Taksim'deki Tünel Meydanı'nda bir araya gelen binlerce kişi yürüyerek Galatasaray Meydanı'na geldi. Göstericiler burada oturma eylemine başladı.

Eylemde "Katil devlet hesap verecek", "Tayyip istifa", "hükümet istifa" "faşizme karşı omuz omuza" gibi sloganlar atıldı.

Telif hakkı Reuters

Diyarbakır'da Ofis semtinde toplanan yaklaşık 2 bin kişi de hükümet ve Cumhurbaşkanı Erdoğan aleyhine sloganlar attı. Protesto gösterisine Diyarbakır Belediye Eş Başkanı Fırat Anlı, HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Ömer Önen de katıldı.

Batman'da HDP milletvekilleri Ayşe Acar Başaran, Saadet Becerikli, Mardin Milletvekili Mehmet Ali Aslan, Kadir Tunç basın açıklamasıyla saldırıyı kınadı. Milletvekilleri kortej önünde yürüdükleri sırada polis kalabalığı tazyikli su ve TOMA'larla dağıttı.

Ankara'daki saldırı İzmir, Kocaeli, Balıkesir, Şanlıurfa, Hakkari, Bitlis ve Van'da da protesto edildi.

İlgili haberler