Tiyatrocu Levent Kırca hayatını kaybetti

Karaciğer kanseri nedeniyle Temmuz ayından bu yana tedavi gören tiyatro ve sinema oyuncusu, komedyen Levent Kırca hayatını kaybetti.

Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kemoterapi tedavisi gören Kırca'nın durumu son bir haftadır kötüleşmişti.

67 yaşında hayatını kaybeden Kırca, ömrünü tiyatro sahneleri ve televizyon setlerinde geçirdi.

İlk kez 1964'te Ankara Devlet Tiyatrosu'nda sahneye çıkan Kırca, 1978'de Altınşehir adlı filmle sinemaya geçmişti.

Kırca Türkiye televizyonlarının en uzun soluklu siyasi hiciv ve komedi programı "Olacak O Kadar"la, 20 yıldan uzun bir süre gündemdeki konuları ve kişileri ekrana taşıdı.

1986 yılında TRT'de başlayan ve daha sonra 2010 yılına kadar özel televizyon kanallarında yayımlanan Olacak O Kadar programında kılıktan kılığa girdi, tiplemeleriyle kendinden uzun süre söz ettirdi.

Kırca 2014'teki yerel seçimlerde Türkiye İşçi Partisi'nden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olmuştu.

1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanı 2015 yılında geri alınmıştı.

Kırca'nın 4 çocuğu bulunuyor.

TIKLAYIN: ARŞİV ODASI: LEVENT KIRCA, 1996

Levent Kırca, Olacak O Kadar'ın 10. yayın yılı olan 1996'da BBC Türkçe radyosuna verdiği mülakatta programı ve tiyatroculuk hayatını anlatmıştı.

Levent Kırca'nın bu röportajının yer aldığı Arşiv Odası programımıza bu linkten ulaşabilirsiniz.

Kırca'dan mektup

5. Bodrum Türk Filmleri Haftası'nda 'Yaşam Boyu Onur Ödülü' verilen Kırca, İstanbul’da devam eden tedavisi nedeniyle törene katılamamış, onu temsilen giden oğlu Oğulcan Kırca babasının tören için yazdığı mektubu okumuştu. Kırca metktupta özetle şu satırlara yer vermişti:

“1974’te TRT ile girdim hayatınıza. O günden bu yana bayağı bir zamanınızı aldım. 41 yıl... Teşekkür ederim size, anılarınızda bana yer açtığınız için. (...) Woody Allen, ‘Bir yönetmenin en büyük hatası, bu kötü senaryoyu çekerek adam ederim demesidir’ der. Siz de yönetmensiniz. Ailenizi yöneten, işinizi yöneten. Etrafınızı yöneten. ‘Şu an’ yöneten. Birlik olup bu senaryoyu değiştirin ki, filminiz de iyi olsun."

"Güzellikler paylaştıkça değerlenir, kötüler çoğaldıkça kanıksanır" diye devam eden Kırca, “İnsan olarak birbirimizi sahiplenmek, birleşebilmek için uzaylıların dünyayı istila etmesi mi gerekir?” diyerek kavganın bitmesi dileğini paylaşmış ve mektubunu, “Dik durun.. Adil olun, sabırlı olun. Daha iyi bir dünyada görüşmek ümidiyle. Atatürk’le kalın, cumhuriyetle kalın, hoşça kalın!!” diyerek bitirmişti.

İlgili haberler