Ankara saldırıları: Soruşturmada gizlilik kararı

Telif hakkı AP

Ankara'daki bombalı saldırılarla ilgili soruşturmayı yürüten savcının talebiyle soruşturma hakkında kısıtlama kararı alındı.

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısının talebiyle, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun uyarınca kısıtlandı.

İlgili yasa maddesinde "Avukatların dosya içeriğini inceleme veya belgelerden örnek alma yetkisi, soruşturmanın amacını tehlikeye düşürebilecek ise cumhuriyet savcısının istemi üzerine hakim kararıyla kısıtlanabilir" deniliyor.

Ancak kararda, şüphelilerin ifadelerini içeren tutanak, bilirkişi raporları ve avukatların hazır bulunmaya yetkili oldukları diğer işlemlere ilişkin tutanaklar, kısıtlama dışında bırakıldı.

Bu arada Ankara'da saldırılarla ilgili yoğun bir trafik yaşandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; İçişleri Bakanı Selami Altınok, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Başbakan Ahmet Davıtoğlu'nu kabul ederek, Ankara'daki saldırı ile ilgili bilgi aldı.

Bakanlar Kurulu bu akşam Çankaya Köşkü'nde Başbakan Davutoğlu'ndan başkanlığında toplanacak.

Partilerden miting ertelemeleri

Öte yandan AKP Sözcüsü Ömer Çelik Cuma'ya dek seçim mitingi yapmayacaklarını, daha sonraysa teröre karşı mitingler düzenleyeceklerini belirtti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da partisinin yarın yapılması planlanan Konya mitingini iptal etti.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise, Ankara'daki saldırı sonrası kalabalık ve büyük mitingler düzenlemeyi gerekli görmediğini söyledi.