Lokman Birlik'in sürüklenmesi: İki polis açığa alındı

Telif hakkı Radikal

Şırnak'ta Hacı Lokman Birlik'in cesedinin polis aracının arkasında sürüklenmesiyle ilgili soruşturma sonucu, iki polis memuru açığa alındı.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, geçen haftaki olayda dahli olduğu değerlendirilen iki polis memurunun açığa alındığı vurgulandı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu da "Gerekli tahkikatın hemen yapılması talimatını vermiştim. Tahkikat sonuçlandı. Dün itibarıyla İçişleri Bakanımız tarafından aktarılmıştı. Bugün de bu videoyu çektiği, bu davranışı sergilediği için, terör operasyonlarının meşruiyeti ve demokratik niteliğine zarar verdikleri için iki polis görevden alındı. Bilinçli şekilde yapıldığı yönünde de bilgiler var" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, güvenlik aracına bağlanıp sürüklenen cansız bir bedenin fotoğrafını 4 Ekim'de Twitter hesabında paylaşmıştı.

Daha sonra fotoğrafta sürüklenen cansız bedenin HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik'in kayınbiraderi Hacı Lokman Birlik olduğu ortaya çıkmıştı.

BBC Türkçe'ye konuşan Leyla Birlik, kayınbiraderi Hacı Birlik'in yaralı ele geçirildikten sonra infaz edildiğini savunmuştu. Yetkililer ise bu iddiayı reddetmişti.