Erdoğan'dan Ankara saldırısı açıklaması: Devlet Denetleme Kurulu'nu görevlendirdim

Telif hakkı Hurriyet.com.tr

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan konuşmasında Ankara'daki saldırıya da değindi ve Devlet Denetleme Kurulu'nu görevlendirdiğini belirtti.

Erdoğan şunları söyledi:

"Milletçe sabrımızın, kardeşliğimizin sınandığı bu dönemde hepimize düşen görevler var.

"Terör örgütlerini aynı sıfatla anmayıp, karşılarına dikilmeyenleri tarih kaydediyor.

"Biz ölümler arasında ayrım yapmadığımız gibi, katiller arasında da, terör örgütleri arasında da ayrım yapmıyoruz.

'Mutlaka zaafiyet vardır'

"Ülkemizde faili meçhuller dönemi uzun yıllar önce kapandı. Diğer olaylar gibi bu hadise de titizlikle araştırılıyor, araştırılacak. Eylemi yapanlarla ilişkiler belirlenecek, suçlular adalete teslim edilecektir. Hükümetimiz bu çalışmaları sürdürüyor. Aynı şekilde Cumhurbaşkanı olarak ben de şu anda Devlet Denetleme Kurulu'nu görevlendirdim ve Devlet Denetleme Kurulumuz da bu konuyu ayrıca onlarda farklı bir bakış açısından ele almak suretiyle Anayasamızın 108'inci maddesinin verdiği yetki ve görevi istinaden kapsamlı bir inceleme ve araştırma yapılmasının talimatını verdim.

"Mutlaka bir yerlerde bir zafiyet, eksiklik vardır. Eksikler neredendir, bunların üzerine gidilecektir. Her olayda hemen istifa mekanizmasını çalıştırma yaklaşımı doğru değildir. Biz devlet yönetiyoruz ve insanız. Hepimizin hatası olabilir. Bunu söyleyenler istifa mekanizmasını bu kadar kolay yakıştırıyorlarsa, siz siyasi partiyi iktidara taşıyamıyorsanız neden istifa etmiyorsunuz."

Erdoğan konuşmasında saldırı ardından yapılan hükümeti suçlayıcı açıklamaları ve sendika ile kitle örgütlerinin hayatı durdurma çağrısını da eleştirdi:

"Hayatlarını kaybedenlerin kanları dahi kurumamışken olay yerine gidip seçim gününü işaret edenlerin kendilerince romantik Kasım güzellemeleri yapanları, yaşanan acıları siyasete alet edenleri ibretle izledik. Henüz cenazeler toprağa verilmeden eylem çağrısında bulunanların, hayatı durdurma kampanyası başlatanların ikiyüzlülüklerine hep birlikte şahit olduk.

"Elbette birlik, beraberlik, kardeşlik, dayanışma içinde olmamız gereken bir günde kendilerine uzatılan eli anlamsızca, sorumsuzca havada bırakanları da unutmuyoruz. Bu tutumların, bu tavırların hepsinin de teröre, terör örgütlerine hizmet ettiğinin bilinmesini istiyorum."

Erdoğan saldırının Suriye kaynaklı olabileceğini de söyledi:

"DNA testleri yapılırken. Günler, haftalar öncesine gidilip, istihbarat örgütünün vermiş olduğu, ülkemize girerek, değişik eylemlerde bulunmaya yönelik bazı hazırlıkların yapıldığı ki, bu Suriye kaynaklı olduğuna dair burada bazı istihbaratlar var. İstihbarat örgütü bize taşır. Tüm bunların sonucunda eksiklerimiz nerede bunun üstüne gidilecektir."

Finlandiyalı gazeteciden "diktatörlük" sorusu

Erdoğan, Finlandiyalı bir basın mensubunun Türkçe sorduğu "Ben güzel ülkenizde gezmek fırsatı buldum. Ne yazık ki bazı vatandaşlar sizden korkuyor, onlar sizin ülkenizi diktatörlükle yönettiğinizi iddia ediyorlar. Aynı zamanda daha vahim, bazı insanlar Ankara'daki terör olayının içinde devletin olduğunu iddia ediyor. Bu iddialarla ilgili ne düşünüyorsunuz" sorusuna şu evabı verdi:

"Bir yıl önce halkımın yüzde 52'sinin oyuyla Cumhurbaşkanı seçilmiş bir insanım, halkının yüzde 52'sinin oyuyla seçilmiş bir insanı acaba diktatör olarak ilan edenler kimler? Menfaatleri elden gidenler mi? İstedikleri gibi hükümet kurup, istedikleri gibi hükümet indirenler mi? Dışarıdan beslenen içeride de bu tür hakimiyetlerini tesis edemeyenler mi?

"Türkiye ekonomide nereden nereye geldi, özgürlüklerde nereden nereye geldi, eğitimde, sağlıkta, adalette, emniyette nereden nereye geldi, bütün bunların hepsinin ölçüsü bilgi olarak ortada. Ama bütün bunlara rağmen hala bu iftiralara devam ediliyorsa buna benim söyleyecek hiçbir şeyim kalmaz."