Rusya: ABD Suriye'de işbirliğini görüşmeyi reddediyor

Telif hakkı EPA
Image caption Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Barack Obama, geçen ay yapılan BM Genel Kurulu'nda bir araya gelmişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'ye ilettikleri Suriye'de askeri koordinasyon talebinin Washington tarafından reddedildiğini söyledi.

Lavrov, "Washington teröre karşı daha etkin koordinasyon için Rusya'ya askeri bir heyet göndermeyi reddetti. Ayrıca Rus heyetini ABD'de de kabul etmediler" dedi.

ABD ve Rusya bugüne kadar Suriye'de koordinasyon amacıyla herhangi bir toplantı yapmamış olsa da, iki ülke Suriye hava sahasında savaş uçaklarının karşı karşıya gelmesini önlemek adına bilgi alışverişi toplantıları düzenliyor.

Bu toplantıların üçüncüsünün bugün video konferans yöntemiyle gerçekleşmesi bekleniyor.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, iki ülke arasında operasyonların güvenliği konusunda yakın zamanda bir uzlaşı beklediğini belirtti. Ancak Carter, "ABD'nin şu an Suriye konusunda Rusya'yla bundan daha fazla bir işbirliği yapması mümkün değil. Rusya'nın Suriye'deki yaklaşımı yanlış ve stratejik olarak ileri görüşlü değil" dedi.

Rusya da görüşmede güncellenmiş önerilerini Washington'a sunacaklarını açıkladı.

TIKLAYIN - ABD: RUSYA İLE SURİYE'DE İŞ BİRLİĞİ YOK

Rusya Suriye'de IŞİD'e ve diğer cihatçı gruplara yönelik olduğunu iddia ettiği hava saldırılarına 30 Eylül'de başlamıştı.

Batılı ülkeler va bazı Suriyeli muahlif gruplar ise Rusya'nın bu hedefler dışında yerleri de vurduğunu iddia ediyor.

ABD ve Rusya'nın savaş uçakları Cumartesi günü Suriye'de yanlışlıkla aynı uçuş bölgesine girmiş ve birbirine tehlikeli şekilde yaklaşmıştı.

Bu sırada Salı günü Suriye'de hükümet taraftarları Rusya'nın Şam Büyükelçiliği önünde destek gösterisi yaptığı sırada saldırı düzenlendi. Büyükelçilik binasına iki füzenin isabet ettiği saldırıda yaralananlar oldu.

İlgili haberler