Ankara'daki saldırıyla ilgili tüm yayınlara yasak

Telif hakkı AP

Ankara'da Barış Mitingi'ne düzenlenen ve 97 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili tüm haber, röportaj, eleştiri ve benzeri yayınların yapılmasına yasak getirildi.

Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği yayın yasağı kararını şöyle duyurdu:

"Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği 14.10.2015 tarih ve 2015/4048 D.iş sayılı kararı ile 10.10.2015 tarihinde Ankara Garı'nda meydana gelen patlama ile ilgili olarak yayın yasağı getirmiştir."

Kararın, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu'nun yayın yasağı talebinde bulunması üzerine alındı.

Başsavcılık'ın talep yazısında;

"Medyadaki yayınlarda, olaya iştirak etme şüphesi bulunan kişilerin, bulundukları şehirlerin ve kullandıkları araçların bilgilerinin yayınlanmasıyla olayın aydınlatılmasının, şüphelilerin yakalanmasının ve irtibatlarının deşifre edilmesinin engellenmesi ve kamu düzeninin bozulması riskinin meydana geldiği"

belirtilerek soruşturma dosyası hakkında yazılı, görsel ve internet medyası ile sosyal medyada her türlü haber, röportaj, eleştiri vb. yayın yapılmasının yasaklanması istendi.

Karar Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) internet sitesinden de paylaşıldı.

Karara, 7 gün içinde Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği nezdinde itirazda bulunulabileceği de kararı imzalayan 6. Sulh Ceza Hakimi Savaş Şahinbay'ın kararında yer aldı.

Saldırının yapıldığı Cumartesi günü de patlamayla ilgili görüntülere yayın yasağı getirilmişti.

İlgili haberler