Hague: Suriye'de güvenli bölge tehlikeli bir odak kayması

Telif hakkı AFP

The Daily Telegraph gazetesinde eski İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague'in Suriye ile ilgili bir analizi yer alıyor.

Ülkedeki iç savaşın çözümünde tüm kolay ve akılcı çözüm yollarının yok olduğunu belirten Hague, Türkiye'nin öne sürdüğü 'güvenli bölge' fikrinin de işe yarayacağını düşünmüyor:

"Türkiye'nin öne sürdüğü, Suriyelilerin ülkelerini terk etmek zorunda kalmadan güvenli olabilecekleri bu seçeneğin ilgi çekmesi anlaşılabilir. Ancak acı gerçek şu ki; bu öneri pratik olmamaktan öte tehlikeli de. Güvenli bölge fikri sadece, dikkati bu korkunç insanlık dramını hafifletmek için alınabilecek diğer tedbirlerden uzaklaştırmaya yarar."

TIKLAYIN - TÜRKİYE'NİN GÜVENLİ BÖLGE TALEPLERİ NE KADAR GERÇEKÇİ?

Telif hakkı Getty

2010-2014 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı görevinde olan Hague'a göre Suriye içinde oluşturulacak bir güvenli bölgeyi sadece havadan korumak mümkün değil. Güvenlik için sahada da askere gerek duyulacağı görüşünde:

"Yakın tarih gösterdi ki en büyük hata güvenli bölge belirleyip sonra bu bölgenin güvenliğini sağlayamamak. 1995'te Bosna'da 8 bin Müslümanın öldüğü Srebrenitsa, Birleşmiş Milletler tarafından güvenli ilan edilen bölgedeydi. İdeal bir dünyada bu iyi bir çözüm olabilirdi, ancak dünya çoktan ideal olmaktan uzaklaştı ve güvenli bölge Suriye sorununa çözüm getirmez".

Hague göre Suriye'de atılması gereken 4 adım var:

  • Öncelikle yerlerinden edilmiş Suriyeliler, Suriye içinde ve dışında BM tarafından maddi anlamda tam olarak desteklenmeli,
  • BM'deki görüşmeler Suriye'nin geleceğinin nasıl şekilleneceğine odaklanmalı. Nasıl bir anayasası olacağı, azınlıkların nasıl korunacağı gibi konular tartışılmalı,
  • Batı'nın Suriye içindeki daha sorumluluk sahibi muhaliflere desteği artmalı,
  • Son olarak artık İngiltere için, Irak'ta IŞİD'e yönelik operasyonlara verilen destek artık Suriye'yi de kapsamalı.

İlgili haberler