Julianne Moore silah güvenliği kampanyası başlattı

Julianne Moore Telif hakkı Getty

Oscar ödüllü ünlü oyuncu Julianne Moore, Hollywood'dan diğer 80 tanınmış isimle birlikte silah güvenliği sağlamayı hedefleyen bir kampanya başlattı.

Kampanyanın katılımcıları arasında Jennifer Lawrence, Reese Witherspoon, Kim Kardashian West ve Steve Carell da var.

Moore, "Meslektaşlarım ve ben güzel ülkemizde her gün silahlarla ilişkili şiddet olaylarının artmasından ve can kayıplarından şok yaşıyor, üzüntü duyuyoruz." dedi.

Hollywood yıldızları grubu, seçmenleri, silah satın almak isteyen kişilerin geçmişlerinin daha ayrıntılı araştırılması gibi önlemleri desteklemeleri için seferber etmeyi hedefliyor.

Telif hakkı Getty
Image caption Kampanyanın katılımcıları arasında Kim Kardashian West de var

The Everytown Creative Council adlı grubun başkanı Julianne Moore olacak. Grup, ABD'de 3 milyon üyesi olan toplumsal kampanya grubu Everytown for Gun Safety ile birlikte hareket edecek.

'Bir şey yapmalıyım'

Julianne Moore, People dergisine verdiği mülakatta, 2012 yılında Sandy Hook İlkokulu'ndaki silahlı saldırıda 20 çocuk ve 6 yetişkinin öldürülmesinin kendisini dehşete düşürdüğünü ve harekete geçmesi zamanının geldiğine karar verdiğini anlattı.

"Eşime 'Yeter' dedim. Bir şey yapmalıyım. Bu konuda bir şeyler söylemeliyim. Bir anne olarak bu bana düşen bir sorumluluk" diyen Moore, daha sonra adres defterinden alfabetik sırayla herkesi arayıp kampanyasına katılmak isteyip istemediklerini sorduğunu belirtti.

80 Hollywood yıldızı imzalakları bildiride, "Bizler, yaratıcılığımızdan ve tanınır olmamızdan yararlanarak önümüzdeki aylarda gerçek anlamda bir değişim getirmeye çalışacağiz. Bunlar henüz ilk adımlar olsa da, insanları silahların şiddetinden koruyabilmek amacıyla daha fazla Amerikalıyı seferber edebilmek için, nerede ve ne zaman olursa sesimizi duyurmayı taahhüt ediyoruz." dediler.

Konsey üyeleri hayranlarını bu kampanyaya katılarak hem Everytownetkinliklerine, hem de silah şiddetini önleme hareketlerinin nasıl yaygınlaştırılabileceğine ilişkin toplantılara çağıracak.

İlgili haberler