Instagram 'Ankara' etiketiyle aramayı engelledi

Telif hakkı Instagram

Fotoğraf ve video paylaşım sitesi Instagram'da dün gece #Ankara etiketiyle arama yapan kullanıcılar, "bu etiketle yapılan son paylaşımların gizlendiği" uyarısıyla karşılaştı.

Ancak günün ilerleyen saatlerinde uyarı mesajı kayboldu.

Gece saatlerinde Instagram'ın arama kutusuna #Ankara yazıldığında, bu etiketle yaklaşık 5,5 milyon fotoğraf paylaşılmış olduğu bilgisi görülüyordu.

Ancak arama sonuçlarını gösteren sayfaya gidildiğinde, kullanıcıların karşısına sadece o etikete dair en popüler ve çoğu reklam içerikli bazı fotoğraflar çıkıyordu.

Bu içeriklerin altında ise şu uyarı yer aldı:

"#Ankara etiketiyle yapılan son paylaşımlar, kullanıcıların Instagram topluluk kurallarına aykırı içerikler olabileceği şikayetleri üzerine gizlenmektedir."

Telif hakkı Instagram

Uyarıda yer alan açıklama linkine tıklandığında ise, "bir etiketin kötüye kullanıldığının tespit edilmesi halinde, son yüklenen fotoğrafların geçici olarak gizlenebileceği" bilgisi verildi.

Türkiye dışından yapılan aramalarda da aynı uyarıyla karşılaşıldı.

Instagram'dan Ankara'ya dair arama sonuçlarının neden ve ne kadar süreyle gizlendiğine dair bir açıklama yok.

Bu konuda bilgi almak üzere başvurduğumuz şirket yetkilileri henüz bir yorum yapmadı.

Instagram'ın topluluk kuralları Nisan ayında değişmiş, güncellenen kurallarda terör, ırkçı söylemler ve tacize de yasak getirilmişti.

Fotoğraf paylaşım sitesinin kurallarında bu tür paylaşımların yapılmaması, aksi halde hesapların askıya alınacağı, kapatılacağı belirtiliyor.

İlgili haberler