Kudüs'te Filistinlilerin mahallelerine giriş yasağı

Telif hakkı EPA

İsrail hükümeti bir süredir devam eden bıçaklı saldırıların ardından Kudüs'ün Filistinlilerin yaşadığı mahallelerine giriş yasağı getirdi.

Karar, bıçak ve silah taşıyan bazı Filistinli grupların üç İsrail vatandaşını öldürmesi ve 20'den fazla kişiyi yaralamasının ardından geldi.

İsrail polisi Salı günü iki Filistinlinin Doğu Kudüs'te bir otobüse bıçak ve silahla saldırı düzenlediğini ve saldırganların öldürüldüğünü açıkladı. Bu saldırıdan dakikalar sonra Batı Kudüs'teki bir otobüs durağına aracıyla giren başka bir saldırgan üç kişiyi ezip aracından çıktıktan sonra duraktakilere satırla saldırmıştı.

Kudüs'ün yanı sıra Raanana kentinde de bıçaklı saldırı sonucu dört kişi yaralandı.

İsrail polisi saldırganların Doğu Kudüs'te yaşayan Filistinliler olduğunu belirtti.

Olaylardan sonra "öfke günü" çağrısında bulunan Filistinli eylemciler ile İsrail güçleri arasında Batı Şeria'da çatışmalar başladı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ofisinden yapılan açıklamada "Güvenlik kabinesi terörle mücadele önlemleri çerçevesinde şiddete teşvik ve sürtüşme durumlarında polise Kudüs'ün bazı bölgelerine giriş ya da sokağa çıkma yasağı getirme yetkisi verdi" denildi.

İsrailli yetkililer İsrail vatandaşlarına saldıran Filistinlilerin Kudüs'teki evlerini yıkabileceklerini ve kentte yaşama haklarını ellerinden alabileceklerini de söylüyor.

Ekim ayı başından bu yana süregelen bıçaklı saldırılar onlarca İsrail vatandaşının yaralanmasına ve ölümüne neden oldu. Bu süreçte saldırganların yanı sıra 18 Filistinli de yaşamını kaybetti.

İsrail ile Filistin arasındaki gerginlikler bıçaklama dalgasının yanı sıra geçen aydan bu yana Batı Şeria'da ve Gazze sınırındaki çatışmalar nedeniyle artmıştı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü uyardı

Filistin mahallelerine kontrol noktaları konmasına İnsan Hakları İzleme Örgütü tepki gösterdi. Örgüt'ten Sari Bashi kararın gerginliği daha da artıracağını söyledi:

"Doğu Kudüs'te Filistin mahallelerine kilit vurmak yanlış bir yanıt. Kontrol noktaları sadece saldırganların değil tüm mahalle sakinlerinin hareket özgürlüğünü kısıtlayacak. İsrailli yetkililerin Doğu Kudüs'teki ihmal ve kötüye kullanma konusundaki geçmişleri göz önüne alındığında bu polis ve halk arasındaki gerilimi daha da artıracak. Bu tam da istemediğimiz bir şey."

İlgili haberler