Davutoğlu: IŞİD veya PKK bağlantılı 10 kişi daha gözaltında

Telif hakkı www.hurriyet.com.tr

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumartesi günü Ankara'da düzenlenen saldırı ile ilgili olarak 10 kişinin daha gözaltına alındığını söyledi.

TGRT Haber televizyonunun özel yayınında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, "Bu kişilerin bir kısmı IŞİD'le intisaplı, bir kısmı PKK'yla" dedi.

TIKLAYIN: ANKARA'DAKİ SALDIRI İLE İLGİLİ TÜM YAYINLARA YASAK

İHA'nın haberine göre Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"İki iz üzerinde yürüdüğümüzü söylemiştim, o iz üzerinde dün ve bugün de ciddi adımlar ve gelişmeler oldu. Birincisi, DAEŞ faktörü itibarıyla zaten olağan şüpheli anlamında üzerinde süreklilikle durulan bir grup olarak DEAŞ'ın yaptığı faaliyetler ve bu çerçevede bir ilişkiler ağını da ortaya çıkarmaya başladık. Yani sadece intihar bombacılarının kimliği ve onun dayandığı çerçeve değil, arkasında kimlerle nasıl işbirliği yaptıkları.

"İkinci iz de özellikle belli tweet hesapları üzerinden ve yine irtibatlar üzerinden salt tweet hesabı üzerinden değil yürüttüğümüz bir soruşturma var. Burada da bombalama öncesinde bazı aktörlerin bu bombalamayla ilgili bir ön hazırlık mahiyetinde, psikolojik hazırlık mahiyetinde yürüttüğü çabalar var. Burada da önemli noktaya gelindi. Tweet hesapları bazen örtülü, ismi gizli hesaplar oluyor ama bu IP adresleriyle desteklenmiş artık veri, bulgu haline dönüşmüş olaylar. Dün ve bugün bu çerçevede bu iki izi de sürerek 10 ek gözaltı yapıldı."

Telif hakkı AP

Ankara'daki saldırı öncesi sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan "Bomba Ankara'da patlayacak!.." paylaşımında bulunulan bir hesapla ilgili tespit edilen iki kişi dün gözaltına alınmıştı.

Davutoğlu "Türkiye'de kokteyl bir terör oluşturmaya çalışıyorlar. DAEŞ, PKK ve Paralel yapının terör eylemlerinde parmağı var." dedi.

Başbakan ayrıca "PKK ile bağlantısını sürdürdüğü sürece PYD'nin de terör örgütü olduğunu" söyledi.

'Demirtaş hatasını kabul ederse görüşürüm'

Halen Türkiye'yi AKP hükümetinin değil seçim hükümetinin yönettiğini söyleyen Başbakan Davutoğlu, CHP ve MHP'yi hükümete girmeyerek sorumluluktan kaçmakla suçladı.

Telif hakkı Getty

Davutoğlu'nun HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a suçlaması ise "terör saldırısından rant sağlamak" oldu.

Halkın Demirtaş'ın provokasyonuna gelmediğini belirten Davutoğlu, "Demirtaş'ın yaptığı ucuz bir siyaset" dedi.

"Ülkenin başbakanına 'Katilsin' diyen biriyle görüşme zemini olabilir mi?" diye soran başbakan, Demirtaş'ın hatasını kabul etmesi halinde kendisi ile görüşebileceğini belirtti.

'AB'ye vize görüşmeleri 2016'da bitsin dedik'

Başbakan Davutoğlu, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Pazar günü başlayacak Ankara gezisi öncesi AB ile yürütülen vize muafiyeti görüşmelerine de değindi.

Telif hakkı AFP

Davutoğlu, "Mutlaka Türkiye’nin Schengen'e girişini öne almak lazım. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ne kadar rahat girerlerse, vatandaş olmayanların girememesi daha kolay olur. Geçişlerin düzenli olması, düzenli mülteci alımı olursa düzensiz girişler engellenebilir" dedi.

Başbakan AB'ye 2017'de tamamlanması beklenen vize muafiyeti görüşmelerinin 2016'nın ilk yarısında tamamlanmasını önerdiklerini açıkladı ve ekledi:

"Kesinlikle Schengen konusunda adım atılmadan geri kabul anlaşmasını imzalamayız. Bunu imzalamadan mültecilerin iadesi anlamında adım atılması mümkün olmaz."

İlgili haberler