Arap duvar sanatçıları Homeland dizisini kandırdı

Telif hakkı Homeland
Image caption Duvar yazısı "Homeland ırkçıdır" anlamına geliyor.

Homeland dizisinin Berlin'deki setine Arapça duvar yazıları yazmaları için tutulan sanatçılar, dizinin Arap ve Müslümanları kötü göstermesi gerekçesiyle sete diziyi eleştiren duvar yazıları yazdı.

Setin duvarlarına "Homeland ırkçıdır" ve "Homeland bir zırva" gibi yazılar yazıldı.

Sanatçılar geçen Haziran'da bir mülteci kampı atmosferi yaratmak için kendilerinden duvar yazıları yazılmasını istendiğini söylediler.

Telif hakkı Homeland
Image caption Bu duvar yazısında "Homeland bir dizi değil" deniyor.

Lübnan'da Suriyelilerin kaldığı bir mülteci kampını tasvir eden setteki duvar yazılarının bazıları dizide de kısa süreyle gözüktü.

Sanatçılar yaptıkları yazılı açıklamada başta teklif edilen işi yapıp yapmamakta tereddüt ettiklerini söyledi.

'Dizi ekibi çok meşguldü, anlamadılar'

Açıklamada "Bizim ve diğer pek çok kişinin dizinin politik mesajına karşı duydukları mutsuzluğunu dile getirebileceğimizi fark edene kadar tereddüt ettik. Bu, dizinin kendisini kullanarak mesajımızı iletmek için bir fırsattı" denildi.

Telif hakkı Homeland
Image caption Bu duvar yazısında "Homeland karpuzdur" yazıyor. Arapça kelime oyunuyla aslında dizi için "önemsiz ya da saçmalık" deniyor.

Dizi ekibinden hiç kimsenin gerçekte ne yazdıklarını anlamadığını söyleyen sanatçılar "Dizi ekibinin işi yoğundu. Bizim ne yaptığımıza dikkat etmediler. Arapça yazılar onlar için sadece bir görsel malzemeydi" dedi.

Bir bölümde Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki Hamra Caddesi'nin gerçeğine hiç benzememesi nedeniyle dizi eleştirilmişti.

Telif hakkı Homeland
Image caption Claire Danes ve Damian Lewis dizideki performanslarıyla Emmy Ödülü almıştı.

Bazı Pakistanlı izleyiciler de dizideki başkent İslamabad'ın gösterilme şekline ve dizideki bir terörist karakterinin isminin Pakistan'ın eski ABD Büyükelçisiyle aynı olmasına kızmışlardı.