Rusya'dan Türkiye'ye 'terörle mücadelede yakın işbirliği' teklifi

Telif hakkı AFP

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ülkesinin "terörle mücadele" alanında Türkiye ile yakın işbirliğine hazır olduğunu söyledi.

Moskova'da yapılan Rus-Türk Yüksek İşbirliği Konseyi toplantısının açılış konuşmasını yapan Lavrov, Cumartesi günü Ankara'da en az 97 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya değindi.

Lavrov, saldırıda sevdiklerini kaybedenlerin hislerini anladıklarını belirtti.

"Terörizm küresel bir beladır" diyen Lavrov, bu tehditle mücadelenin en yüksek düzeyde işbirliği gerektirdiğini vurguladı.

Türkiye ile bazı uluslararası konularda farklı düşündüklerini söyleyen Lavrov, "Yakınlaşma sadece görüşlerin açık şekilde paylaşılması ile mümkün olur" diye konuştu.

Rus bakan daha sonra Türkiye'ye "terörle mücadele" alanında yakın işbirliği önerdi.

TIKLAYIN: FT: SURİYE GERİLİMİ, TÜRK-RUS İLİŞKİLERİNİ TEHDİT EDİYOR

TIKLAYIN: PUTİN: HEDEFİMİZ, IŞİD'İN SURİYE'Yİ SİLİP SÜPÜRMESİNİ ÖNLEMEK

İlişkiler gerilmişti

Rusya, 30 Eylül'de Suriye'de hava saldırılarına başladı.

Kremlin saldırılarda "IŞİD ve diğer terör örgütlerinin" hedef alındığını vurguluyor.

Türkiye ve Batılı ülkeler ise Rusya'nın saldırılarında öncelikle Beşar Esad rejimine karşı savaşan diğer muhalif grupların hedef alındığını söylüyor.

Rusya-Türkiye ilişkileri, Moskova'nın Suriye'deki hava saldırılarının ardından, Rus jetlerinin en az iki kez Türk hava sahasını ihlal etmesiyle gerilmişti.

Ankara bu durumu protesto etmiş, NATO da Türkiye'ye desteğini açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e kırgınlığını gizlememiş, bir gazetecinin "Putin’le görüşecek misiniz?" sorusuna "Yaşananlardan dolayı elbette kırgınlık içindeyiz. Bu şartlarda aramamın bir anlamı yok" yanıtını vermişti.

Putin daha sonra Cumartesi günü Ankara'da en az 97 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından hemen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a taziye mesajı göndermişti.

İlgili haberler