Suriye ordusundan Humus çevresine harekat

Telif hakkı AP

Suriye hükümetine bağlı birlikler, Rusya'nın da hava desteğiyle Humus'un çevresine saldırı düzenledi.

BBC'ye konuşan bir aktivist, muhaliflerin kontrolündeki Humus'un kuzeyine yönelik saldırının Perşembe erken saatlerde başladığını ve ardından bombardıman düzenlendiğini söyledi.

Operasyonda önce topçu birlikleriyle hava kuvvetlerinin Humus'un kuzeyini hedef aldı, ardından da kara birlikleri bölgeye ilerledi.

Teyr Maaleh, Telbiseh ve Ghantu kentlerinde ölü ve yaralılar olduğu bildirildi.

Associated Press haber ajansına konuşan Humus merkezli muhalif Bebars el Talavi de, "Sivillerin evlerine top mermileri yağıyordu. Hava saldırısı Humus'ın içindeki evleri bile sarstı" dedi.

Talavi, hükümetin Humus ve Hama arasında yol açmaya çalıştığını söyledi.

Suriye ordusu ve müttefikleri, Rusya'nın iki hafta önce hava saldırılarına başlamasıyla beraber karadan muhalif bölgelere kara harekâtı düzenliyordu.

Suriye resmi haber ajansı Sana'ya konuşan bir askeri kaynak ise "Terörist örgütlere yönelik büyük bir operasyon başladı" dedi.

Askeri kaynak, ordunun Der el Kabire bölgesine yakın Halidiye köyünün kontrolünü ele geçirdiğini ve Telbiseh ile Teyr Maaleh'teki "terör operasyonlarının yapıldığı" iki odayı imha ettiğini duyurdu.

İran: Karadan desteğe hazırız

Diğer yandan Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Rus savaş uçaklarının Telbiseh ve çevre bölgelerine en az 15 hava saldırısı düzenlediğini söyledi. Saldırılarda 10 kişinin öldüğü bildirildi.

Telif hakkı n

Kara harekatında Suriye ordusuna İran Devrim Muhafızları'nın yönlendirdiği Lübnan Hizbullahı militanları da destek veriyor. Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani'nin de harekatı yönetenler arasında olduğu ifade ediliyor.

Suriye ordusunun kara harekatı, Tahran'ın Şam'ın talep etmesi durumunda kara askeri göndermeyi değerlendirebileceklerini söylemesinin ardından geldi.

İran Meclisi'nin ulusal güvenlik ve dış politika komitesi başkanı Alaattin Boroujerdi, Şam ziyareti sırasında "Suriye talepte bulunursa, talebi inceler ve bir karar veririz" dedi.

Boroujerdi, "Önemli olan İran'ın terörle mücadelede kararlı olduğudur. Suriye ve Irak'a yardım ve silah temin ettik ve danışmanlarımızı gönderdik" diye konuştu.

Yüzlerce İran askerinin, Suriye'de muhaliflerle mücadelelerinde orduya ve Lübnan Hizbullah'ına destek için ülkeye gittiğine dair teyit edilmemiş haberler geliyor.

Çarşamba günü Associated Press haber ajansına konuşan bir bölge yetkilisi, son iki haftada yaklaşık 1500 İranlı askeri personelin Şam havaalanına indiğini ve Lazkiye yakınlarındaki bir askeri üsse götürüldüklerini söyledi. Yetkili, Lübnan Hizbullahı'nın da takviye kuvvet gönderdiğini ifade etti.