Demirtaş: Özür dilemesi gereken Başbakan Davutoğlu

Telif hakkı www.hurriyet.com.tr

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, Demirtaş'ın Meclis'teki makamında bir araya geldi.

Görüşme, Kılıçdaroğlu'nun daveti üzerine yapıldı.

Demirtaş ile Kılıçdaroğlu görüşme sonrası, Ankara saldırısı sonrası yaptığı açıklamalar nedeniyle Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu eleştirdi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, başbakanın "Hata yaptım derse tekrar görüşebiliriz" açıklamasına yanıt verdi.

Selahattin Demirtaş " 'Ey halkım sizden özür diliyoruz' demesi gereken kişi bizden özür bekliyor, hayretler içindeyiz" dedi.

Demirtaş gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bir başbakan ancak bu kadar pişkin olabilir" diye konuştu.

Siyasetin Ankara saldırısı ile ilgili soruşturmaya müdahale ettiğini öne süren Demirtaş, soruşturmanın sağlıklı yürümesi halinde yeni bağlantıların ortaya çıkacağını vurguladı, IŞİD'in Türkiye'de devlet içinde çok sağlam bağlantıları olduğunu iddia etti.

Kılıçdaroğlu: Davutoğlu eziliyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Başbakan Davutoğlu'nun "olayların yoğunluğu ve ağırlığı altında ezilen bir kişi" olduğunu söyledi.

Davutoğlu'nun özellikle son günlerde yaptığı açıklamaların kendi içinde çelişkilerle dolu olduğunu belirten CHP lideri, "Beyefendi olay Ankara'da oldu. Emniyet'e 500 metre mesafede oldu'' dedi.

Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'de ciddi bir yönetim boşluğu var. Toplumun vicdanı bunlardan rahatsız. Eğer siz yönetimde ciddi zaaf göstermişseniz, bırakacaksınız. Bu kadar basit."

"Uygar dünya yapıyorsa, Suudi kralı yapıyorsa biz neden yapmayalım. (Başbakan) iki bakanı azletmeli, bunu yapmalı. Bunu yapmadığı takdirde kaç kişi ölecek ki istifa etsinler. Güvenlik zaafı yoksa bu insanlar neden öldü?"

Bahçeli reddetmişti

Liderlerin görüşmesi yaklaşık 40 dakika sürdü. Kılıçdaroğlu ve Demirtaş çok dostane ve verimli bir görüşme yaptıklarını da söylediler.

Telif hakkı www.hurriyet.com.tr

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'da Cumartesi günü meydana gelen ve 100 kişinin hayatını kaybettiği saldırı sonrası Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bir araya gelmiş, daha sonra MHP ve HDP liderlerinden randevu talep etmişti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kılıçdaroğlu'nun talebine olumsuz yanıt vermişti.

İlgili haberler