Macaristan: Vatandaşların güvenliği için sınırı kapattık

Telif hakkı Reuters

Macaristan hükümeti, ülkenin Hırvatistan'la olan sınırının kapatılacağını açıkladı ve gece TSİ 00:00'da sınıra dikenli teller çekildi.

Sınırın kapanmasından dakikalar önce Zakany köyüne ulaşan bir grup göçmene geçiş izni verilirken ardından Macar askerleri "Kapandı!" diye bağırdı.

Macar hükümetinden yapılan yazılı açıklamada atılan adımların vatandaşların güvenliği için olduğu ifade ediliyor.

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto ise "[Sınırların kapatılmasının] ideal çözüm olmadığını biz de biliyoruz ancak mevcut şartlarda elimizdeki en iyi ikinci seçenek" dedi.

Dışişleri Bakanıgöçmenlerin hâlâ Macaristan sınırları içerisindeki transit noktalarında iltica başvurusu yapabileceğini de ekledi.

Macaristan, Sırbistan'la olan sınırını da yaklaşık bir ay önce kapatmıştı.

Göçmenler Slovenya'ya yöneliyor

Telif hakkı Reuters

Macaristan'ın sınırlarını kapatması üzerine Avrupa ülkelerine gitmek isteyen göçmenlerin yönünü Slovenya'ya çevirebileceği ifade ediliyor.

Cumartesi sabah saatlerinde çok sayıda göçmen Hırvatistan'dan otobüslerle yola çıkarak Slovenya sınırına ulaştı.

Hırvatistan İçişlieri Bakanı Ranko Ostojic, "Göçmenlerin kullandığı güzergah, koridor Slovenya'ya doğru dönüyor" dedi.

Son gelişmeler üzerine Slovenya ise Hırvatistan - Slovenya güzergahında hizmet veren tüm tren seferlerini iptal etme kararı aldı.

Sınıra ilave polis gücü sevk edilirken İçişleri Bakanı Vesna Gjorkos Znidar, göçmenleri kabul etmeye devam edeceklerini, politikalarında herhangi bir değişiklik olmadığını söyledi.

Merkel'in Türkiye ziyareti

Telif hakkı Reuters

Avrupa'nın bir numaralı gündem maddesi haline gelen göçmen krizi, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in bu haftasonu gerçekleştireceği İstanbul ziyaretinde de gündeme gelecek.

Cuma günü toplanan Avrupa Birliği liderleri, Türkiye'yle daha sıkı işbirliğinin sağlanabilmesi için Ankara'ya teklif edilebilecek konular üzerinde uzlaşmaya vardı.

Üzerinde anlaşılan maddeler şöyleydi:

  • Türkiye'ye 3 milyar euro mali yardım
  • Göçmen akımının yavaşlamasıyla Türk vatandaşlarına vize uygulamasının kaldırılması yönünde adım atılması
  • AB üyelik müzakerelerine hız verilmesi

İlgili haberler