İsrail - Filistin gerilimi: 3 bıçaklı saldırgan öldürüldü

Telif hakkı Getty

İsrail güvenlik güçleri, farklı bölgelerde Yahudileri bıçaklamaya çalışan 3 Filistinlinin öldürüldüğünü açıkladı.

Batı Şeria'nın El Halil kentinde İsrailli bir yerleşimci genç bir Filistinliyi vurarak öldürdü. Yine El Halil'deki başka bir olayda ise kadın İsrail askerin, Filistinli bir kadını öldürdüğü belirtildi.

Kadın askerin olayda hafif yaralandığı da yapılan açıklamada verilen bilgiler arasındaydı.

TIKLAYIN - KUDÜS'TE BIÇAKLI SALDIRILAR: ESKİ ÇATIŞMAYA YENİ ÖFKE

Doğu Kudüs'te ise kontrol noktasındaki bir İsrail askerini bıçaklamaya çalıştığı ifade edilen başka bir Filistinli yine vurularak öldürüldü.

Bölgede şiddet olayları son haftalarda hızla tırmanışa geçmiş durumda.

Bugüne kadar gerçekleşen bıçaklı saldırılarda 7 İsrailli hayatını kaybederken onlarca kişi de yaralandı. Olaylarda hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı ise en az 40.

Olayların Mescid-i Aksa geriliminin Eylül başında tırmanmasıyla patlak verdiği düşünülüyor.

Orantısız güç

İsrail hükümetinin hem Yahudiler hem de Müslümanlar tarafından kutsal sayılan Mescid-i Aksa'da Yahudilere tanınan hakları genişletmeyi planladığı yönündeki haberler üzerine Kudüs'te yaşayan Filistinliler itirazlarını dile getirmeye başlamıştı.

Ancak İsrail hükümeti iddiaları kabul etmiyor ve Mescid-i Aksa ile ilgili herhangi bir planlarının olmadığını savunuyor.

Bölgede tırmanan şiddet dün Birleşmiş Milletler (BM) gündemine gelmişti.

Acil toplanan Güvenlik Konseyi'ne seslenen BM Genel Sekreter Yardımcısı Taye-Brook Zerihoun, "Her iki tarafta da aşırı uçlardan gelen açıklamalar şiddeti körüklüyor" dedi.

Zerihoun, yaşananlarda nİsrail güvenlik güçlerinin de sorumlu olduğunu ifade ederek kullanılan orantısız gücün tepkilere yol açtığını ifade etti.

Toplantıda söz alan İsrail'in BM büyükelçisi David Roet ise güvenlik güçlerini savunarak "Öldürmek için ölmeye hazır olan bir düşmanla karşı karşıyayız. Biz de ona göre karşılık veriyoruz" dedi.

ABD Başkanı Barack Obama da tırmanan şiddet olaylarının kaygı verici olduğunu vurgulayarak her iki tarafın liderlerinin biraraya gelerek diyaloğa geçmeleri gerektiğini söyledi.

İlgili haberler