Ankara saldırısında 4 tutuklama

Telif hakkı AFP

Ankara'da 10 Ekim'de "Barış Mitingi" öncesi düzenlenen ve 102 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili olarak Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilen altı kişiden dördü tutuklandı. İki kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, savcılığın talebi doğrultusunda bir diğer şüpheli hakkında da adli kontrol uygulanmasına karar verdi.

Anadolu Ajansı, adli kontrol kapsamında şüphelilere yurt dışına çıkış yasağı ile polis merkezine imza verme şartı getirildiğini bildirdi.

Hakimlik ayrıca, 9 şüpheli hakkında da yokluklarında tutuklama kararı çıkardı.

Savcılar, ifadelerini aldıkları şüphelileri, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 82/1. maddesindeki, "tasarlayarak, bombalama suretiyle kasten öldürme" ve "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs" suçlarından tutuklamaya sevk etmişti.

Saldırı ile ilgili soruşturmada gözaltına alınan 11 kişi, Emniyet'teki işlemlerinin ve sağlık kontrollerinin ardından dün sabah Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince Ankara Adliyesi'ne götürülmüştü.

Savcılık ifadelerinin ardından 11 kişiden altısı tutuklama, biri ise adli kontrol şartlı ile nöbetçi hakimliğe sevk edilmişti. Dört kişi ise savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılmıştı.

Zanlılar, Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosunda, soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcılarına ifade vermişlerdi.

Telif hakkı AP

Saldırganlar açıklanmadı

Ankara Tren Garı kavşağında Sıhhıye'deki miting öncesi toplanan kalabalığa yönelik saldırıyı gerçekleştirenler ve örgüt bağlantısı olup olmadığı resmi makamlarca açıklanmadı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ise saldırı ile ilgili olarak yaptığı son açıklamada, canlı bombalardan birinin kimliğinin belirlendiğini söylemişti.

Davutoğlu, "DEAŞ ve PKK'nın olayda etkin rol oynama ihtimali yüksek" demişti.

İlgili haberler