Erdoğan'dan 'Mankurt' çıkışı

Telif hakkı AP

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel'e 'Türkiye'ye gelmeyin' çağrıları yapanlar için "Bu girişimdekilere ben ‘mankurt’ diyorum" dedi.

Türk Dil Kurumu 'Mankurt'un anlamını "Ulusal kimlikten uzaklaşan, içinde bulunduğu topluma yabancılaşan" olarak veriyor.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda muhtarlara seslenen Erdoğan, mankurt olarak nitelediği kesimin her ilerlemenin ve gelişmenin karşısında durduğunu ifade etti:

"Boğaz’a köprü yapılmak istenir, karşısına bunlar dikilir. Baraj yapılmak istenir, karşısına bunlar dikilir. Mağdurun, mazlumun yanında dış politika izlenir, karşısına bunlar dikilir. Siyasi iktidarı terör yoluyla kendi halkına yabancılaşmış bu sözde akademisyenler aracılığıyla hükümeti köşeye sıkıştırma çabasını üzüntüyle takip ediyoruz."

En az 102 kişinin hayatını kaybettiği Ankara saldırısına da değinen Erdoğan, "Ankara garı önünde meydana gelen bombalı saldırıda kaybettiğimiz vatandaşlarımızın acısı içimizi yakıyor. Terörün amacının Türkiye’yi bu gündeminden, yatırımlardan uzaklaştırmak olduğunu biliyoruz" dedi.

'Kimliği tespit edildi'

Başbakan Ahmet Davutoğlu ise aHaber televizyon kanalına verdiği röportajda Ankara saldırısını gerçekleştiren saldırganlardan birisinin kimliğinin tespit edildiğini, ikinci saldırganın kimliği konusunda çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Ancak Davutoğlu kimliği tespit edilen saldırganın kim olduğunu söylemedi.

İki intihar bombacısının daha bulunduğu ve arama çalışmalarının devam ettiği yönündeki haberlere de değinen Davutoğlu, "Panik oluşturacak haberler hepimizi vurur, bu tür haberler teröre hizmet eder" dedi.

Davutoğlu son dönemde düzenlenen saldırıların arkasında hangi grupların olabileceğini de şu sözlerle ifade etti:

"Suruç saldırısıyla, Ankara ve Diyarbakır saldırıları arasındaki irtibatları da göz önüne alıyoruz. Bu çerçevede yürütülen soruşturmalar da var. Ayrıca hem DAEŞ hem PKK hem DHKP/C ve Reyhanlı saldırısında da rejim unsurları perde gerisindeydi. Rejimle doğrudan irtibatlı gruplar yapmışlardı."

İlgili haberler