İsrail: Saldırgan sanılarak vurulan göçmen için soruşturma

Telif hakkı Reuters

İsrail'de polis, silahlı olduğu sanılarak vurulan ve linç girişimine hedef olan bir Eritreli göçmenin ölümünü soruşturuyor.

Eritreli göçmen, güneydeki Berşeba kentinde bir otobüs durağına saldıracağından kuşkulanan bir güvenlik görevlisi tarafından yaralanmış ve olay yerindekiler tarafından dövülmüştü.

Adının Mulu Habtom Zerhom olduğu belirlenen 19 yaşındaki Eritreli göçmen daha sonra kaldırıldığı hastanede öldü.

Cep telefonuyla çekilen görüntülerde etraftakilerin kanlar içinde yerde yatan yaralı göçmene sandalyeler fırlattıkları ve tekmeledikleri görülüyor.

Olay, silahlı bir saldırganın durakta bir İsrail askerini öldürmesi, 11 kişiyi de yaralaması üzerine meydana geldi.

İsrailli bir Arap olduğu bildirilen saldırgan güvenlik görevlileri tarafından öldürülürken, bir güvenlik görevlisi de ikinci bir saldırgan olduğundan kuşkulandığı Eritreli göçmene ateş açtı.

TIKLAYIN - KUDÜS'TE BIÇAKLI SALDIRILAR: ESKİ ÇATIŞMAYA YENİ ÖFKE

Daha sonra etraftakilerin saldırısına uğrayan Eritreli göçmenin ölümü, İsrail ile Filistinliler arasındaki gerginliğin arttığı bir döneme rastlıyor.

İsrail'in Müslümanlar tarafından kutsal kabul edilen Mescid-i Aksa'da güvenlik tedbirlerini sıkılaştıracağına dair haberlerin çıkmasından bu yana şiddet olayları tırmanışa geçmiş durumda.

İsrail hükümeti iddiaları kabul etmiyor ve Mescid-i Aksa ile ilgili herhangi bir planlarının olmadığını savunuyor.

Filistinlilerin bu ay düzenlediği saldırılarda 8 İsrailli öldü. Filistinliler arasında ölenlerin sayısı da, bazı saldırganlar da dahil, 40'ı aştı.

AP ajansının haberine göre Eritreli göçmen süs bitkileri satılan bir yerde çalışıyor ve vizesini uzatmak için Berşeba'ya gitmek istiyordu.

İlgili haberler