'Steve Jobs kendi filmini çekseydi böyle çekerdi'

Kate Winslet ve Michael Fassbender Telif hakkı Getty

Michael Fassbender ve Kate Winslet'in başrollerde, izleyiciyi yer yer gerçek anlamda soluksuz bıraktığı, Apple'ın kurucusu Steve Jobs'un yaşam öyküsünün anlatıldığı "Steve Jobs" filmi dün gece Avrupa galasını yaparak 59. Londra Film Festivali'ni noktaladı.

'Soluksuz bıraktı' diyoruz, gerçekten de Aaron Sorkin'in 185 sayfalık senaryosu zaman zaman oyuncuları da soluksuz bırakmış gibiydi.

Dünkü basın toplantısında Steve Jobs'un sağ kolu, ortada olmasa onsuz yapamayacağı meslektaşı Joanna Hoffman'ı oynayan Kate Winslet da senaryoyu ele aldığında "onlarca ve onlarca sayfanın bitmek bilmediğini" söyledi ilkin. "Ama ezberlemek gereken çok şey olmasına rağmen işe koyulup yapıyorsunuz" dedi.

Filmin ilk sahnesinde 1980'li yılların saç modelleri ve büyük çerçeveli gözlükleriyle belirdiğinde neredeyse tanınamayan Winslet, gerçek Joanna Hoffman'la tanışarak rolü hakkında daha derin bilgi sahibi olduğunu anlattı.

"Karşıma çıkan en iyi senaryo"

"Steve'in hayatında, Joanna gibi, ona karşı koyabilecek ve ama aynı zamanda yeni bir ürünün kamuoyuna sunumundan hemen önce ona sarılabilecek pek fazla kadın yoktu" diyen Kate Winslet, Hoffman'ın filmi izlediğini ve gerçekten beğendiğini, Michael Fassbender'in Steve'in "gerçek sıcaklığını" yansıtabilmesinden memnun kaldığını anlattı.

Michael Fassbender ise "şimdiye dek okuduğu en iyi senaryo olduğunu belirtti,gerçek bir insanı canlandırmanın başlangıçta kendisini biraz tedirgin ettiğini söyledi.

"Duraksadım, evet. Şu yaşadığımız hayatta yaşamış ve vefat etmiş, eşinin veya babasının ya da arkadaşının nasıl yansıtılacağından kaygı duyacak yakınları da olan birini canlandırdığınız zaman, elbetteki vicdanınızda bir sorumluluk duygusu oluyor." diyen Fassbender şöyle devam etti:

"Ama babamla konuştum. Bana, 'bu iş gazetecilik gibidir. Öyküleri anlatma sorumluluğun var, senin işin bu ve bu işi en büyük saygıyı göstererek yapacaksın' dedi. Ben de öyle yaptım. Steve Jobs ve ailesine büyük saygı duyuyorum. Umarım ki, bu filmi izlediklerinde, izlerlerse, incinmezler zira benim böyle bir niyetim yoktu."

Telif hakkı Getty

Steve Jobs'u canlandıran Michael Fassbender'ın yanı sıra, Jobs'un ilk kız arkadaşı ve uzun yıllar babası olduğunu reddettiği kızının annesi Chrisann Brennan'ı oynayan Katherine Waterston, Apple'ın başına CEO olarak getirilen John Sculley rolündeki Jeff Daniels, senaryonun yazarı Aaron Sorkin ve yönetmen Danny Boyle da vardı basın toplantısında.

Danny Boyle, "Steve Jobs, hayatlarımızı olağanüstü değiştirdi." dedi.

Sorkin de, Steve Jobs'un hayatının 14 yıllık bölümünü konu alan filmin geleneksel bir biyografik film olmadığını belirtti ve yazdığı senaryonun gerçeklere uygun olduğunu söyledi.

"Vicdanım rahat"

"Bu film Jobs'un Wikipedia sayfasının sinemaya uyarlanması değil. Bu filmde Jobs'un hayatındaki çeşitli kişisel çatışmalar sinema oyunlaştırıldı. Adil davrandığımıza inanıyorum, benim vicdanım rahat" dedi Aaron Sorkin.

Sorkin, Steve Jobs'un eşi Laurene Powell Jobs'un film projesine başından beri karşı çıktığını ancak filmde önemli bir yeri olan kızı Lisa Jobs'un itirazı olmadığını belirtti.

Basın toplantısında konuşan ve filmin tekniğini öven bir eleştirmen de "Steve Jobs, kendi hayatını sinemaya aktaracak olsaydı böyle bir film çekerdi" şeklindeydi.

Steve Jobs filmi, 1984'te Macintosh, 1988'de NeXT Cube ve 1998'de iMac'in piyasaya sunumları üzerine odaklanıyor.

Film, ABD'de bu hafta sonu, İngitere'de 13 Kasım'da, Türkiye'de ise Aralık ortasında gösterime girecek.