Suriyeli muhaliflere TOW roketleri ulaştı

Telif hakkı Getty

Halep kentinin güneyinde Suriye ordusu ve müttefikleriyle savaşan güçler, Cuma günü başlattıkları yeni harekat için ellerine yeni Amerikan yapımı tanksavar TOW roketleri ulaştığını açıkladı.

Reuters ajansı, roketlerin Özgür Suriye Ordusu'yla ilişkili üç gruba verildiğini açıkladı -- ancak biri hariç isim belirtmedi.

Sultan Murad isimli bu grubun komutanlarından İsa el Türkmeni "Eskisinden daha büyük miktarda havan topu, roketatar ve tanksavar füzeleri aldık. Son birkaç günde yeni TOW'lar da geldi. Bu sevkiyatın ardından stoklarımız iyi bir seviyeye ulaştı." diye konuştu.

Adının açıklanmasını istemeyen bir diğer grubun yetkilisi ise "Birkaç silah iş görmez. Güçlerin onlarca silaha ihtiyacı var." dedi.

Reuters haberinde Suriye'de savaşan ve Şam'daki Esad yönetimine karşı çıkan ülkelerce onaylanan bazı gruplara, Türkiye üzerinden silah sevkiyatı yapıldığını da yazdı.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin başkanı Rami Abdülrahman da Cuma gününden bu yana yönetim karşıtı güçlerin Halep yakınlarında en az 11 askeri aracı, tanksavar roketlerle vurduklarını bildirdi.

Nur el-Din el-Zenki'nin komutanı öldürüldü

Suriye'nin Halep kentindeki Nur el-Din el-Zenki Hareketinin askeri komutanı Nasif İsmail'in kentin güneyindeki yoğun çatışmalar sırasında öldürüldüğü açıklandı.

ABD'den destek aldığı belirtilen grup, muhalif güçlerin Halep'in batı kısmında kontrolü ele geçirmesinde önemli bir rol oynamıştı.

Suriye Tıbbi Yardım Birliği Başkanı Zaydun Al Zoabi, BBC'ye yaptığı açıklamada en az 70 bin kişinin Halep'in güneyindeki çarpışmalardan kaçtığını anlattı.