Davutoğlu ile Demirtaş arasında "beyaz toros" polemiği

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş arasında "beyaz toros" polemiği yaşandı.

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu, partisinin Van mitinginde "AK Parti iktidardan indirilirse buralarda terör çeteleri dolaşacak, beyaz toroslar dolaşacak. Biz buraları faili meçhullere bırakmayacağız" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu şöyle devam etti:

"Hiç merak etmeyin seksenli doksanlı yıllara dönmeyeceğiz. Huzur ve demokrasi operasyonu başlamak zorunda olduğunda, PKK bize saldırıldığında verdiğim talimat açıktı."

"Bu terör belasıyla mücadele edeceksin. Ama dedim ki hiç bir vatandaşımızın canına malına zarar vermeyeceksiniz. Biz ayırdık ama onlar ayırmıyorlar polisi de sivili de öldürüyorlar."

JİTEM'in devriye aracı olarak bilinen beyaz toros, özellikle 1990'larda Doğu ve Güneydoğu'da faili meçhul cinayetlerin ve zorla kaybetmelerin simgesi haline gelmişti.

'Bunlar hem itiraf, hem tehdittir'

Davutoğlu'nun sözlerine HDP lideri Demirtaş'tan yanıt geldi.

Demirtaş "Eskiyi hatırlatıyor. Beyaz Toroslarla yapılan faili meçhulleri hatırlatıyor. Şimdi kendisine sormak istiyorum 13 yıldır devleti yönetiyorsanız siz gittiğinizde beyaz Toroslar ortaya çıkacaksa onları koruyorsunuz demek ki" dedi.

HDP lideri şöyle devam etti:

"Demek ki siz giderseniz ülkeyi kan götürecek. Doğru, beyaz toroslar vardı. Şimdi maşallah arabalarınız lüks oldu. Daha lüks araçlarla kaçırıp işkence yapıyorsunuz."

"Siz gidince biz beyaz toroslardan da, şu an kullandığınız rangerlardan da, IŞİD'inizden de kurtulacağız. Siz gidince ülke nefes alacak."

"Bizi tehdit ediyorlar biz gidersek yeniden Jitem gelir. İşte bunlar hem itiraf hem de tehdittir."

İlgili haberler