Tahir Elçi: "Soruşturma talimat üzerine başladı"

Telif hakkı REUTERS

"PKK terör örgütü değildir" diyen ve bu nedenle hakkında yakalama kararı çıkarılan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi dün gece gözaltına alındı.

"Terör örgütü propagandası" yaptığı iddiasıyla Bakırköy Sulh Ceza Hakimliği'nin çıkardığı yakalama kararı üzerine dün gece 02:30'da Diyarbakır Barosu'ndan alınan Elçi, ifadesi alınmak üzere İstanbul Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na götürüldü. Adliyedeki işlemleri tamamlanan Elçi, tutuklanma talebiyle Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi.

Tahir Elçi'nin avukatlarından Diyarbakır Eski Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar, müvekkili hakkında suç duyurusu olmadığını, savcılığın re'sen harekete geçtiğini belirtti.

Elçi'nin bir diğer avukatı Ercan Kanar da Cumhuriyet tarihinde daha önce iki defa baro başkanının gözaltına alındığını, Tahir Elçi'yle birlikte bunun üçüncü kez gerçekleştiğini kaydetti.

Kanar, 1920 yılında ve 12 Eylül 1980'de dönemin İstanbul baro başkanlarının benzer şekilde gözaltına alındığını hatırlattı.

Elçi: Talimatla hareket ettiğinizi düşünüyorum

Tahir Elçi'nin savcılığa verdiği ifadesinde şu satırlar yer alıyor:

  • "Ben bu soruşturmanın bağımsız olarak başlamadığını, Ankara'dan hükümet üyeleri tarafından verilen talimat üzerine başlatıldığını düşünüyorum."
  • "Benim yüzümü dahi görmeden ve ifademi almadan hakkımda yakalama kararı talep etmiş olmanız da, bu yakalama kararına ilişkin talebinizde hakime gerçeğe aykırı bilgi sunarak talepte bulunmanız da talimatla hareket ettiğinizi düşündürüyor."
  • "Bu konuşma çok katılımcılı bir tartışma programı sırasında sarf edilen bazı sözlerimden hareketle başlatılmıştır."
  • "Yayından sonra özellikle hükümete yakın bazı yayın organları beni tahkir ve tehdit edecek şekilde bir kampanya başlatmışlardır."
  • "Bazı histerik gruplar ölüm biçimimi bile ayrıntılı biçimde yazarak sosyal medya üzerinden beni tehdit etmiş, ayrıca baro telefonlarımız aranarak sözlü olarak da tehdit edilmiş durumdayım."

'İfade özgürlüğümü kullandım'

Çözüm sürecine verdiği katkıyı ve son üç ayda PKK ile güvenlik görevlileri arasında tırmanan şiddete karşı "silahların susturulması" tutumunu vurgulayan Elçi, sözlerine şöyle devam etti:

"Ben Anayasa'da ve uluslararası sözleşmelerce de garanti altına alınan ifade özgürlüğümü kullandım. Bu hakkımı kullanırken resmi görüşün veya ultra milliyetçi bir siyasi partinin mesele ve olguları ifade ve tanımlama biçimine uymak zorunda değilim."

"Bu ifade ve tanımlama biçimim iktidarı ve toplumun bazı kesimlerini rahatsız edebilir. Hatta sarsabilir. Zaten ifade özgürlüğü bunun için vardır."

TIKLAYIN - Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi gözaltına alındı

'Topluma gözdağı veriliyor'

Telif hakkı hurriyet.com.tr

BBC Türkçe'ye konuşan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Tahir Elçi için çıkarılan yakalama kararını "bir skandal" olarak değerlendirdi, "Bir hukukçunun, bir baro başkanının söylediği bir söz nedeniyle tutuklanmasının bir izahı yok. Bu durum Türkiye'nin geldiği aşamayı göstermesi açısından ibret verici" dedi.

Beştaş şöyle devam etti:

"Maalesef Saray'ın dışında konuşan herkes suçlu oluyor. Önce basında bir linç kampanyası başlatıyorlar. Sonra da yargıya verdikleri talimatla tutukluyorlar. Artık böylesi durumların karşısında çok güçlü bir sesin çıkması lazım."

"Başbakan, canlı bomba şüphelilerinin suç işlemedikleri için tutuklanmayacağını söylüyor, öte taraftan iktidara muhalif sözler sarfettiği için bir baro başkanı hakkında yakalama kararı alınabiliyor."

Beştaş, Diyarbakır Baro Başkanı Elçi'nin mahkeme tarafından serbest bırakılabileceğini belirterek, "Ancak bu durumun siyasi bir mesajı var. PKK ile ilgili herkesin kendileri gibi düşünmesini istiyorlar. Bu konuyla ilgili insanlara 'Bizim gibi düşünmezseniz sonununuz böyle olur' mesajı veriliyor. Topluma ve herkese gözdağı veriliyor" dedi.

'Tahir Bey hiçbir surette şiddeti övmedi'

İnsan Hakları Derneği eski başkanı Avukat Muharrem Erbey de BBC Türkçe'ye yaptığı değerlendirmede Elçi'nin gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Erbey "Kürtler için hukuk askıya alınmış durumda. Ne yazık ki yargı, Kürtler ve muhalifleri dize getirmek için bir araca dönüşmüş durumda. Maalesef hukuk işlemiyor" dedi ve şöyle devam etti:

"Twitter'de takip ettiğim kadarı ile Orhan Miroğlu gibi AKP'liler de 'PKK terör örgütü değildir' gibi benzer açıklamalar yaptılar. Ama nedense Tahir Elçi gibi çok yumuşak, uygun konuşan, şiddeti övücü herhangi bir açıklaması olmayan bir insan hakkında bu karar alınıyor."

"Terör denilen şey ülkeden ülkeye, rejimden rejime değişen soyut, göreceli bir kavramdır. Tahir Bey hiçbir surette şiddeti övmedi. PKK'nin şiddetini öven açıklaması olmadı."

AKP'li Miroğlu'ndan Elçi'ye destek

Sosyal medyada Elçi'ye destek çıkan bazı kişiler, AKP Mardin milletvekili Orhan Miroğlu'nun daha önce sarf ettiği "PKK terörist bir örgüt değildir" ve Sabah yazarı Emre Aköz'ün "PKK terör örgütü değildir" ifadelerini hatırlatmıştı.

Bu konuyla ilgili Al Jazeera Türk'e konuşan Miroğlu, Diyarbakır Barosu Başkanı Elçi'nin gözaltına alınmasını "haksızlık" olarak niteledi, "Gözaltına alınmasının hukukla bağdaşır yanı yok" dedi.

AKP'li Miroğlu daha önce sarf ettiği "Şimdi PKK terörist bir örgüt mü? Hayır PKK terörist bir örgüt değildir. PKK kendi topraklarında belli bir siyasi programı hayata geçirmeye çalışan bir politik harekettir" sözleri için ise "Açıklamalarım bağlamından koparılarak kullanılıyor" dedi.