Göçmen krizi: Slovenya orduyu sınıra gönderiyor

Telif hakkı AFP
Image caption Slovenya hükümeti Pazartesi günü 8 bin göçmenin ülkeye giriş yaptığını açıkladı.

Slovenya parlamentosunun bugün oylayacağı bir yasayla sınır güvenliği konusunda emniyet güçlerinin yanı sıra orduyu da görevlendirmesi bekleniyor.

Macaristan'ın sınırlarını kapatmasının ardından binlerce göçmenin Slovenya sınırına akın etmesi üzerine, hükümet ilave tedbirlerin kaçınılmaz olduğunu belirtmişti.

Slovenya hükümeti sadece Pazartesi günü ülkeye 8 bin göçmenin giriş yaptığını, 2 bin göçmenin ise Slovenya'yı geçerek Avusturya'ya gittiğini açıkladı.

Başbakan Miro Cerar, devlet radyosunda konuşurken "Olağanüstü tedbirler almıyoruz. Sadece sınır kontrollerini güçlendiriyoruz" dedi.

Telif hakkı AFP
Image caption Macaristan'ın sınırlarını kapatmasının ardından büyük kısmı iç savaştan kaçan Suriyelilerden oluşan göçmenler, Slovenya'ya yönelmişti.

Yeni yasanın detaylarına ilişkin ayrıntılı bilgi verilmezken sadece karşı karşıya kalınan yoğun göçmen dalgasına etkin biçimde cevap vermek için ordunun göreve çağırılması gerektiği ifade edildi.Slovenya hükümeti Avrupa Birliği'nin de devreye girmesi gerektiğini vurguladı.

Hükümet açıklamasında "Slovenya Balkanlar'daki göçmen yolları üzerinde bulunan en küçük ülke ve dolayısıyla sınır kontrolleri konusunda sınırlı imkanlarımız var" deniyor.

2 milyon nüfusu olan Slovenya'nın Hırvatistan, Macaristan, Avusturya ve İtalya'yla komşu.

Almanya'da büyük Pegida yürüyüşü

Telif hakkı AFP
Image caption Dresden'deki Pegida yürüyüşüne 20 bin kişi katıldı.

Almanya'nın Dresden kentinde ise İslam ve göçmen karşıtı Pegida hareketinin birinci kuruluş yıldönümü için büyük bir yürüyüş düzenlendi.

Yaklaşık 20 bin Pegida destekçisinin katıldığı yürüyüşe karşılık olarak ise yine Dresden kentinde Almanya'nın göçmenleri kabulünü destekleyenler bir yürüyüş düzenledi.

BBC Berlin muhabiri Damien McGuinness, göçmen kriziyle birlikte Pegida'nın giderek radikalleştiği yönünde endişelerin Berlin'de hissedildiğini aktarıyor.

McGuinness, "Almanya İçişleri Bakanı Pegida'yı 'aşırı sağcı bir grup' olarak nitelerken, bazı bakanlar Pegida'yı 'nefret söylemi yayan ırkçılar' olarak tanımlıyor" diyor.

İlgili haberler