Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi gözaltına alındı

"PKK terör örgütü değildir" diyen ve bu nedenle hakkında yakalama kararı çıkarılan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi gözaltına alındı.

Adliyedeki işlemleri tamamlanan alınan Elçi, tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi.

Türkiye saatiyle gece 02.20 sularında Terörle Mücadele ekipleri tarafından Diyarbakır Barosu'nun Adli Hizmet binasında polis ekipleri tarafından gözaltına alınan Elçi, İstanbul Bakırköy Adliyesi'ne getirilmişti.

Adliyedeki işlemleri tamamlanan Elçi, tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Tahir Elçi, CNN Türk televizyonunda yayımlanan "Tarafsız Bölge" programında, ''Bazı eylemleri terör niteliğinde olsa bile PKK, silahlı siyasal bir harekettir. Siyasal talepleri olan, çok ciddi bir desteği olan bir siyasal harekettir'' demişti.

AKP'li vekilden Elçi'ye destek

Sosyal medyada Elçi'ye destek çıkan bazı kişiler, AKP Mardin milletvekili Orhan Miroğlu'nun daha önce sarf ettiği "PKK terörist bir örgüt değildir" ve Sabah yazarı Emre Aköz'ün "PKK terör örgütü değildir" ifadelerini hatırlatmıştı.

Bu konuyla ilgili Al Jazeera Türk'e konuşan Miroğlu, Diyarbakır Barosu Başkanı Elçi'nin gözaltına alınmasını "haksızlık" olarak niteledi, "Gözaltına alınmasının hukukla bağdaşır yanı yok" dedi.

AKP'li Miroğlu daha önce sarf ettiği "Şimdi PKK terörist bir örgüt mü? Hayır PKK terörist bir örgüt değildir. PKK kendi topraklarında belli bir siyasi programı hayata geçirmeye çalışan bir politik harekettir" sözleri için ise "Açıklamalarım bağlamından koparılarak kullanılıyor" dedi.

TIKLAYIN: TAHİR ELÇİ HAKKINDA YAKALAMA KARARI

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Elçi hakkında yakalama kararı çıkarılmasını talep etmişti.

Talebi değerlendiren Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimliği, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi hakkında ''terör örgütü propagandası yapmak'' suçundan yakalama kararı çıkarılmasına hükmetmişti.

Tahir Elçi: Yargı histerik grupların yanında yer aldı

Tahir Elçi ise dün yaptığı açıklamada yargının kamuoyu önünde yapılan bir fikir tartışmasında "ultra milliyetçi bir siyasi partiden yana saf tuttuğunu" söylemişti.

Makamında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Elçi, 3 gündür bir kısım medya ve sosyal medya üzerinden kendisine yönelik bir linç kampanyası sürürüldüğünü belirtmişti.

Elçi, "Yargı bu linç kampanyasında histerik grupların yanında yer almıştır. Bu da yargının Türkiye'de geldiği nokta itibariyle hazin bir durumdur" ifadelerini kullanmıştı.

Telif hakkı www.dha.com.tr

Bölge baroları daha önce Diyarbakır'da bir basın açıklaması yaparak Elçi’ye desteklerini açıklamışlardı.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken de Elçi hakkında başlatılan soruşturmayı eleştirdi.

Baluken, "Diyarbakır, bölge halkı, Türkiye’de demokrasi mücadelesi yürüten halkaların çoğu Tahir Elçi gibi düşünüyor. Bu ülkenin, herkese ayar verme anlayışından vazgeçmesi gerekiyor" dedi.

İlgili haberler