Reuters: "Türkiye Esad'lı geçişe hazır"

Telif hakkı AP

Reuters haber ajansına konuşan üst düzey hükümet yetkilileri, Türkiye'nin Suriye'de Esad'lı geçişe hazır olduğunu söyledi.

Ajansa konuşan iki hükümet yetkilisi, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın görevi bırakmadan önce sembolik güçlerle 6 ay görevine devam etmesini Türkiye'nin kabul etmeye hazır olduklarını belirtti.

Yetkililer planın Batılı müttefiklerle görüşüldüğünü kaydetti.

Hükümet uzun zamandır Suriye Devlet Başkanı Esad'a yönelik sert bir tutum içindeydi ve "Esad gitmedikçe kalıcı bir çözüm sağlanamayacağını" savunuyordu.

Reuters'a konuşan ve ismini vermek istemeyen hükümet yetkililerinden biri şunları söyledi:

"Esad'ın gidişi için çalışmalar sürüyor. (Esad) altı ay görevde kalabilir. Biz bunu kabul edeceğiz çünkü gideceği garanti edilecek."

"Bu konuda ABD ve diğer müttefiklerle belli bir noktaya vardık. 6 aylık sürecin ne zaman başlayacağı konusunda henüz bir uzlaşma sağlanamadı. Ancak çok uzun süre sonra olmayacağını düşünüyoruz."

'ABD öneriyi Rusya'ya sunacak'

Yetkililerden biri, ABD'nin söz konusu öneriyi Rusya'ya sunacağını belirtti. Ancak Moskova'nın bu konuda fikir beyan edip etmeyeceği konusuna açıklık getirilmedi.

Rusya 20 Eylül'den bu yana Suriye'de muhalif örgütlere hava operasyonu düzenliyor.

Geçiş sürecinde Esad'ın kalıp kalmayacağı uzun zamandır tartışılıyordu. Fransa Esad'ın bir an evvel gitmesi gerektiğini savunurken, Almanya geçiş sürecinde kalması gerektiğini söylüyor. İngiltere ise "bir noktada" Esad'ın koltuğundan ayrılması gerektiğini belirtiyor.

Suriye Devlet Başkanı İran televizyonuna bu ay başında verdiği röportajda, Suriye'nin geleceğini herhangi bir yabancı yetkilinin belirleyemeyeceğini belirtmiş, bunun Suriye halkının kararı olacağını ifade etmişti. Esad "Bu nedenle söz konusu açıklamalar bizi ilgilendirmiyor" demişti.