Tel Abyad'da Kobani'ye bağlı 'demokratik özerklik'

Telif hakkı Reuters
Image caption Kürt savunma gücü YPG-J Tel Abyad'ı I5 Haziran'da IŞİD'den tamamen geri almıştı

Suriye'nin kuzeyinde, Türkiye sınırında, Urfa Akçakale'nin karşısındaki Tel Abyad ya da Kürtçe adıyla Gire Spi kentinde, Kobani'ye bağlı bir "demokratik özerklik" ilan edildiği açıklandı.

Bölgedeki Kürt halk savunma gücü YPG ve YPJ ile Arap müttefikleri, kenti bu yazın başında Irak Şam İslam Devleti'nden (IŞİD) almış ve bölgede kontrolü sağlamıştı.

Kent Suriye'nin kuzeyindeki en önemli IŞİD üslerinden Rakka ile Türkiye sınırı arasında bulunuşu bakımından örgüt açısından büyük önem taşıyordu ve kaybının da IŞİD'e büyük bir lojistik darbe indirdiği yorumları yapılmıştı.

Kürtlerin bölgedeki en güçlü siyasi örgütü Demokratik Birlik Partisi PYD ve müttefikleri, Türkiye sınırındaki Rojava bölgesinde, batıdan doğuya doğru, Afrin, Kobani ve Cizire olmak üzere demokratik özerklikle yönetileceğini belirttikleri üç "kanton" ilan ettiler.

Telif hakkı Reuters
Image caption Tel Abyad'ın Türkiye sınırında olması nedeniyle, burayı kaybetmesi IŞİD için büyük bir lojistik darbe olarak yorumlanmıştı

Bugün Kobani içinde demokratik özerklikle yönetileceği açıklanan Tel Abyad'ın önemi biraz da Kobani ve Cizire kantonları arasında, ama kayda değer bir Arap nüfusa sahip olmasından kaynaklanıyor.

PYD, kontrolü altındaki bölgelerde yaşayan Süryaniler, Ezidiler gibi Araplarla da iyi ve demokratik ilişkiler içinde olduğunu vurgulamaya başından beri önem veriyor.

Rojava'dan haber veren Anha ajansına göre, Tel Abyad'ın Kobani'ye bağlı demokratik özerklik ilanı bugün kentte Kobani Yürütme Meclisi Başkanı Xalid Berkel, Savunma Konseyi başkanı İsmet Şêx Hesen, Dışişleri Bakanı Îbrahîm Kurdo, İçişleri Bakanı Bozan Xelîl, Şehitler Konseyi başkanı Mihemed Xan ve TEV-DEM (PYD'ye yakın Demokratik Toplum Hareketi) yönetiminden Eyşe Efendî ve Ehmed Şêxo’nun da katıldığı bir toplantıda yapıldı.

Toplantıda konuşan TEV-DEM Yürütme konseyi üyesi Ferhad Dêrik, Tel Abyad’ın demokratik Suriye'nin bir minyatürü olduğunu söyledi.

Geçen hafta Uluslararası Af Örgütü'nün bir raporunda, ele geçirdiği bazı yerlerde etnik temizlik ile suçlanan PYD, raporun, örgütün her zaman uyguladığı tarafsızlık kriterlerine uyulmadan hazırlandığını ve haksız iddialar içerdiğini söyleyerek itiraz etmişti.

Af Örgütü raporu ve bölgedeki savunma gücü YPG'nin bu rapora itirazları için tıklayın

İlgili haberler