Çetin Altan hayatını kaybetti

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Türk basınının ünlü kalemlerinden gazeteci ve yazar Çetin Altan 88 yaşında hayatını kaybetti.

Gazeteci ve yazar Ahmet Altan ve akademisyen Mehmet Altan'ın babası, gazeteci Çetin Altan, geçen Haziran'da rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılmış ve tedavisinin ardından taburcu edilmişti. Pazartesi günü idrar yolu enfeksiyonu nedeniyle hastaneye kaldırılan Altan, bugün zatürreye bağlı solunum yetmezliği ve septik şok nedeniyle vefat etti.

22 Haziran 1927’de doğan Çetin Altan Galatasaray Lisesi’nin ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

1940’lı yıllarda çeşitli dergilerde çıkan şiir ve makaleleriyle yazın hayatına başladı. 1946’da Ulus Gazetesi’nde başladığı gazetecilik kariyerini ömrünün sonuna kadar sürdürdü. Hakçı, Tan, Akşam, Milliyet, Hürriyet, Güneş gazetelerinde ve Çarşaf dergisinde köşe yazıları yazdı.

1959 yılında Abdi İpekçi’nin önerisi üzerine Milliyet gazetesinde köşe yazmaya başlayan Altan, “Şeytanın Gör Dediği” başlıklı köşesini 87 yaşına kadar sürdürdü.

Çetin Altan 1965-1969 yılları arasında Türkiye İşçi Partisi’nden milletvekilliği yaptı. Dokunulmazlığı kaldırıldı, sonra iade edildi. 9 Mart 1971 darbe girişimini desteklediği gerekçesiyle 1. Ordu Komutanı Orgeneral Faik Türün tarafından tutuklanarak sorguya çekildi.

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Elli yıllık yazın hayatında defalarca mahkemeye verilen Altan hakkında ağır cezada 300’den fazla dava açıldı. Üç kez tutuklandı, iki kez mahkûm oldu ve iki yıl cezaevinde kaldı.

Büyük Gözaltı (1973), Bir Avuç Gökyüzü (1974), Viski (1975) ve Küçük Bahçe (1978) isimli romanlarının yanı sıra şiir, deneme, öykü ve tiyatro oyunu alanında pek çok eser verdi. Altan’ın ayrıca gezi-röportaj, otobiyografi ve inceleme kitapları bulunuyor.

Oğulları Ahmet ve Mehmet Altan, kızı Zeynep Bakan.

Çetin Altan Haziran 2015’te Cumhuriyet gazetesinde kaleme aldığı yazısında “Torunlarımıza bırakmayı hayal ettiğimiz ülke bu değildi” demişti.