Johan Cruyff 'akciğer kanseri' oldu

Telif hakkı Getty

Hollanda'nın dünya futboluna kazandırdığı en önemli isimlerinden birisi olan ve halen Ajax takımının danışmanlığını yapan Johan Cruyff'un, akciğer kanseri olduğu öne sürüldü.

Ağır sağlık sorunları yaşayan Hollandalı futbol adamının İspanya'da bir dizi sağlık kontrolünden geçtiği açıklandı.

İspanya'da yayın yapan Katalonya Radyosu, perşembe sabahı Johan Cruyff'un akciğer kanseri olduğunu duyurdu.

Bir süredir sağlık sorunları yaşayan Cruyff'a, salı günü Barselona'daki bir hastane yapılan sağlık kontrolleri sırasında akciğer kanseri tanısı kondu.

24 yıl önce sigarayı bırakmıştı

Johan Cruyff Vakfı, kanser tanısı ile ilgili açıklama yapmazken, 68 yaşındaki ünlü futbol adamının İspanya'da çeşitli sağlık kontrollerinden geçtiğini doğruladı.

Cruyff, 1991 yılında yaşadığı kalp sorunu nedeniyle by pass ameliyatı geçirmişti. O ameliyat sonrası sigarayı bırakan ünlü futbol adamı, basın tarafından sık sık ağzında lolipop görüntülenmişti.

Hollanda futbolunun en önemli isimlerinin başında gelen Johan Cruyff, 1964 - 1984 yılları arasında Ajax ve Barcelona takımlarında forma giydi.

Telif hakkı AFP

Hollanda Mili Takımı'nın değişmez isimlerinden olan Cruyff, 1974 yılında Portakallar'ın Dünya Kupası'nda finale çıkmasında önemli rol oynadı. Aynı yıl Avrupa'nın en iyi futbolcusu seçildi.

"Cruyff dönüşü" adı verilen hareketi futbol literatürüne kazandıran ünlü futbolcu, görüntüsü, hızlı futbolu ve çalımları nedeniyle, "Sarı fare" lakabıyla anıldı.

Aktif futbolculuğun ardından Barcelona ve Ajax'ta menajerlik görevlerinde bulunan Cruyff, 1992'de Barcelona ile Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu ve Süper Kupa'yı elde etti.

Cruyff, Ajax'a 1987 yılında, Barcelona'ya da 1989 yılında Avrupa Kupa Galipleri Kupası'nı kazandırdı.

Ünlü futbol adamı halen Ajax takımının danışmanlığını sürdürüyor. Kendi adını taşıyan vakıf aracılığıyla gençlerin futbola katılımı için uğraşan Cruyff, Hollanda basınında da futbol yorumculuğu ve yazarlık yapıyor.