'IŞİD 3 ayda 1000 saldırı düzenleyip 3000 kişi öldürdü'

Telif hakkı AFP

Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) son üç ayda dünya genelinde 1000'in üzerinde saldırı düzenleyerek yaklaşık 3 bin kişiyi öldürdüğü belirtildi.

Londra merkezli IHS Jane's araşırma kuruluşu tarafından derlenen raporda, günlük IŞİD saldırılarının Temmuz-Eylül döneminde bir önceki döneme kıyasla yüzde 42 arttığı ve örgütün günde ortalama 11,2 saldırı gerçekleştirdiği ifade ediliyor.

Nisan-Haziran döneminde örgütün günde ortalama 8,3 saldırı gerçekleştirdiği de raporda vurgulanıyor.

3 ayda toplam 1086 saldırı düzenleyen IŞİD'in 2978 kişiyi öldürdüğü belirtilen raporda, ölü sayısının bir önceki üç aylık döneme kıyasla yüzde 65,3 arttığı da kaydediliyor.

Sadece açık kaynaklardan ulaştıkları bilgileri derleyerek raporu oluşturduklarını ifade eden IHS Jane's, gerçek saldırı sayısının daha yüksek olabileceğini de not düşüyor.

IHS Jane's Terörizm ve Direniş Merkezi Başkanı Matthew Henman, Fransız haber ajansı AFP'ye "Her ne kadar koalisyon güçlerinin hava saldırıları ve kapsamlı girişimleri örgütü baskı altına almış olsa da, yeterince zayıflatılamadığı da görülüyor" dedi.

Henman, Rusya'nın Suriye'de IŞİD'den ziyade Suriye ordusuna karşı savaşan muhalif grupları hedef almasının da IŞİD'i güçlendirebileceği yorumunu yapıyor.

IŞİD'in Rusya tarafından bombalanan Halep çevresinde muhalkiflere karşı ilerlemeler kaydettiğini hatırlatan Henman, "Rus hava saldırıları sonucu yaşanan sivil ölümleri IŞİD'in elinde güçlü bir propaganda aracına dönüşüyor" dedi.

Boko Haram etkisi

Temmuz-Eylül verilerindeki yükselişte, IŞİD'e biat ettiğini açıklayan Nijerya'daki radikal İslamcı Boko Haram örgütünün de payı olduğu belirtiliyor.

Adını 'Garb Afrika Vilayeti' olarak değiştiren örgütün, Nijerya'nın kuzeydoğusunda çok sayıda sivil öldürmeye yönelik eylemler gerçekleştirdiği ifade ediliyor.

Ancak yine de IŞİD saldırılarının büyük kısmının örgütün etkin olduğu Suriye ve Irak'ta gerçekleştiği hatırlatılıyor.

İlgili haberler