Slovenya'ya göçmen akını

Telif hakkı Getty

Slovenya polisi son 24 saat içinde on iki binden fazla Suriyeli göçmenin ülkeye giriş yaptığını açıkladı.

Slovenya İçişleri Bakanı Vesna Gyorkos Znidar Hırvatistan üzerinden Slovenya'ya gelen göç akınıyla başa çıkabilmek için diğer Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden polis gücü desteği talep ettiklerini söyledi.

Avrupa Komisyonu'nun Göç ve İçişleri'nden sorumlu üyesi Dimitris Avramopoulos bugün göçmen krizini görüşmek üzere Slovenya'ya gidiyor. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ise bazı Avrupa lideriyle pazar günü olağanüstü toplantı yapacak.

Macaristan'ın Hırvatistan'la olan sınırını Cumartesi günü kapamasının ardından çok sayıda göçmen Slovenya'ya yönelmişti.

500 bin kişi Yunanistan'a gitti

Birlemiş Milletler Genel Sekreterliği Uluslararası Göç Özel Temsilcisi Peter Sutherland Avrupa'ya doğru yola çıkan büyük sayıdaki göçmenlere yönelik AB'nin ortak bir yanıt vermesi gerektiğini söyledi. Ululararası Göç Örgütü'ne göre bu yıl yarım milyondan fazla insan Yunanistan'a giriş yaptı.

Avrupa'nın "Büyük bir zorlukla karşı karşıya olduğunu" söyleyen Sutherland BM'nin insani destek de dahil pek çok alanda Avrupa'ya yardım etmeye çalıştığını ancak AB'nin bu konuda ortak bir politika geliştirmesi gerektiğini ifade etti.

Slovenya parlamentosu sınır kontrolünde polise yardım amacıyla orduya daha geniş yetkiler verdi.

İlgili haberler