AP üyelerinden Türkiye uyarısı

Telif hakkı AFP

Avrupa Parlamentosu (AP) üyeleri, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine ilişkin müzakerelerin, mülteci sorununa endekslenmesinden kaygı duyduklarını açıkladı.

Avrupalı parlamenterler, Türk vatandaşlarına vize kolaylığı konusunun "pazarlık kozu" olarak kullanılmamasını istedi.

AP üyeleri, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye ziyaretini de eleştirdi.

AP Türkiye Raportörü Hollandalı parlamenter Kati Piri ve Liberal Grup üyesi Hollandalı Maritje Schaake ve Yeşiller Grubu'ndan Ernest Maragall Türkiye - AB ilişkileri konusunda ortak bir mektup kaleme aldılar.

AB Komisyonu Başkanı Jan - Claude Junker ve AB Dış İşleri Yüksek Komiseri Federica Mogherini'ye gönderilen mektupta, AP'deki farklı gruplardan 50 parlamenter imza koydu.

'Üyelik görüşmelerine endekslenmemeli'

Mülteci krizi konusunda Türkiye ile işbirliğini önemsediklerini belirten AP üyeleri, bu sorunun Türkiye - AB üyelik görüşmelerine endekslenmesinden kaygı duyduklarını vurguladılar.

Mektupta, Türkiye ile üyelik pazarlığının, mülteci sorunu ile ilişkilendirilmesinin yanlış olduğu belirtildi. AB'nin genişlemeyle ilgili koşulları ve mülteci sorunun tamamen birbirinden farklı konular olduğunun altı çizildi.

Avrupa Parlamentosu üyeleri, Türk vatandaşlarına vize kolaylığı konusunun da mülteci pazarlığı ile ilgili "pazarlık kozu" olarak kullanılmamasını istedi.

Mektupta, hem üyelik hem de vize kolaylığı konusunda Türkiye'nin gerekli koşulları yerine getirmesi gerektiğine işaret edildi.

Almanya Başbakan'ı Merkel'in Türkiye ziyaretinin de eleştirildiği mektupta, bu gezinin zamanlama açısından "çok talihsiz" olduğu vurgulandı.

Parlamenterler, AB'nin Türkiye ile ilgili ilerleme raporunun açıklanmasının 1 Kasım seçimleri sonrasına ertelenmesine de karşı çıktılar.

AP üyelerinin mektubunda, ilerleme raporunun ertelenmesinin, AKP hükümetinin uygulamalarına destek anlamına geleceği endişesi dile getirildi.

Mektupta, "Erteleme, mülteci akımının durdurulmasına yardımcı olması halinde AB'nin Türkiye'deki iç gelişmelere ılımlı yaklaştığı izlenmini verir" dendi.