ABD özel kuvvetleri Irak'ta kimi kurtardı?

Telif hakkı Reuters

ABD'nin Irak'ta Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞID) elinden kurtardığı rehinelerin arasında Kürtlerin bulunmadığı bildirildi. ABD IŞID'in elindeki 70 Kürt rehinenin "idam edilmek üzere" olduğunu öğrendikten hemen sonra Irak Ordusu'yla birlikte dün ortak bir operasyon düzenlemişti.

Ancak ABD Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre kurtarılan 70 rehine arasında Sunni Araplar, 20 Irak güvenlik gücü üyesi ve IŞİD'in casus olduklarından şüphelenerek hapse attığı bazı eski örgüt üyeleri bulunuyor. Pentagon ve Kürt yetkililere göre kurtarılanlar arasında Kürtler yok.

Perşembe sabahının erken saatlerinde Kerkük bölgesindeki Havice'de düzenlenen operasyonda özel kuvvetler IŞİD'in hapishane olarak kullandığı bir binaya girmiş, operasyonda yaralanan bir ABD askerinin de daha sonra öldüğü bildirilmişti.

Pentagon 5 IŞİD üyesinin yakalandığını ve bazılarının öldürüldüğünü açıkladı.

'Sadece 17 kişi kurtardılar'

BBC'ye konuşan Kürt istihbaratından bir kaynak ise sadece 17 rehinenin kurtarıldığını ve hepsinin eski IŞİD üyesi olduğunu söyledi. Kaynağa göre operasyonun amacı IŞİD liderlerinin emirlerine karşı gelen tutukluları kurtarmaktı.

ABD ordusu Kürt Bölgesel Yönetimi'nin talebi üzerine operasyona katıldığını, Amerikan helikopterlerinin karadaki Kürt özel kuvvetlerine havadan destek verdiğini açıkladı.

Pentagon yetkilisi Yüzbaşı Jeff Davis toplu mezarların kazıldığı yönündeki istihbaratın ardından operasyon için harekete geçtiklerini açıkladı.

ABD hükümeti operasyonda IŞİD militanlarının açtığı ateş sonucu öldürülden ABD askeri nedeniyle eleştirilerin hedefi olmuştu. ABD hükümeti karada Amerikan askeri bulundurmayacağını sadece Irak ve Suriye'de IŞİD'in elindeki bölgelere hava operasyonları yapacağını açıklamıştı.

İlgili haberler