Diyarbakır'da IŞİD operasyonu: 7 IŞİD'li öldürüldü

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Kayapınar ilçesinde polisin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü üyelerinin bulunduğu eve yaptığı operasyonda 2 polis memuru öldü, 5 polis yaralandı. Çıkan çatışmada 7 IŞİD'li öldürüldü, 3örgüt üyesi ise yakalandı.

Güvenlik güçlerinin operasyonu sabah saat 04:00'te başladı.

Huzurevler mahallesindeki operasyona zırhlı araçlar ve özel harekat polisleri de katıldı.

Doğan Haber Ajansı (DHA) operasyonun başında evden polislere açılan ateşte 2 polis memurunun yaralandığını, kaldırıldıkları hastanede hayatlarını kaybettiklerini duyurdu.

Telif hakkı AP

Olayla ilgili BBC Türkçe'ye bilgi veren 19 yaşındaki görgü tanığı Abdülmuttalip Aykal yaşananları şöyle aktardı:

"Gece patlama sesiyle uyandık. Saat sabaha karşıydı, 2'ye 10 vardı. Sürekli bir patlama sesi vardı. Belki ardarda 30 patlama oldu. Sabah 10 gibi sürekli çatışmalar bitti. Ara ara çatışmalar olmaya başladı. Çatışmalar bizim eve kadar da sıçrar mı diye korktuk. Sabaha kadar uyuyamadık. Hemen yanı başımızda IŞİD hücresi olması buranın güvenli olmadığını gösteriyor. Bilmiyorum artık burada güvende kalabilir miyiz."

12 IŞİD üyesi yakalandı

Telif hakkı AP

Anadolu Ajansı ise polislerin "evin çevresine tuzaklanmış patlayıcının infilak etmesi sonucu" hayatlarını kaybettiklerini bildirdi.

Diyarbakır Valiliği'nin yazılı açıklamasında "Düzenlenen operasyonda 7 terörist etkisiz hale getirilmiş ve 12 örgüt mensubu yakalanarak gözaltına alınmıştır" dendi.

Valilik hayatını kaybeden polis memurlarının isimlerinin Gökhan Çakıcı ve Sadık Özkan olduğunu duyurdu.

Operasyonun ve çatışmanın sürdüğü, yaralanan polis memurlarının hayati tehlikesinin bulunmadığı açıklandı.

İlgili haberler