Tahir Elçi'nin 7,5 yıla kadar hapsi isteniyor

PKK'yı terör örgütü olarak görmediği sözlerinin ardından hakkında soruşturma başlatılan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi hakkında 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

Mahkemenin iddianameyi 15 gün içinde kabul veya red etmesi yönünde karar vermesi bekleniyor.

Hazırlanan iddianamede, eylemleri şiddet içerdiği için PKK’nın 'terör örgütü' olarak tanımlanması gerektiği belirtiliyor ve “Hakların elde edilmesi için mutlaka hukuki ve meşru bir yol vardır. Dolayısı ile şiddete başvurmak hiçbir şekilde meşru değildir” deniyor.

Doğan Haber Ajansı'nın ulaştığı detaylara göre, Tahir Elçi'nin hukukçu kimliğine de vurgu yapılan iddianamede, "Bir hukukçu olarak neyin suç olup olmadığını bilmesi gerekir. Bulunduğu toplumsal kurum itibariyle sarf edeceği sözlerin toplumdaki etkisini hesaplaması gerekiyor” deniyor.

TIKLAYIN - TAHİR ELÇİ: SORUŞTURMA TALİMAT ÜZERİNE BAŞLATILDI

Elçi "PKK terör örgütü değildir" sözleri nedeniyle gözaltına alınmış adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Elçi'ye yurtdışına çıkış yasağı getirildi.

Tahir Elçi hakkında, CNN Türk televizyonunda yayımlanan "Tarafsız Bölge" programında sarf ettiği ''Bazı eylemleri terör niteliğinde olsa bile PKK, silahlı siyasal bir harekettir. Siyasal talepleri olan, çok ciddi bir desteği olan bir siyasal harekettir'' sözler nedeniyle "terör propagandası yaptığı" iddiasıyla soruşturma başlatılmıştı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Elçi hakkında yakalama kararı çıkarılmasını talep etmişti.

Talebi değerlendiren Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimliği, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi hakkında ''terör örgütü propagandası yapmak'' suçundan yakalama kararı çıkarılmasına hükmetmişti.

İlgili haberler