1 Kasım: AKP Kayseri'de kaybını telafi arayışında

AKP, siyaset sahnesine çıktığı 2002 seçimlerinde en güçlü olduğu ilk beş il arasında yer alan ve partinin kalelerinden sayılan Kayseri'de 7 Haziran seçimlerinde MHP'nin kentteki yükselişiyle beklenmedik bir darbe aldı.

1 Kasım'da ise geçen seçimlerde aday olamayan üç dönemliklerin listeye geri dönmesiyle bu kaybını gidermeye çalışıyor.

MHP ise 7 Haziran'da, 2011 seçimlerine göre 10 puan arttırarak yüzde 28 ile elde ettiği başarıyı tutma çabasında ancak bunun sonuç vereceğini düşünenlerin sayısı pek fazla değil.

1 KASIM SEÇİMLERİ ÖZEL DOSYAMIZA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

Kayseri sokakları seçim atmosferi bağlamında Türkiye'nin kalan illerinden pek farklı değil. Yaklaşık 900 bin seçmenin oy kullanacağı kentte heyecanlı bir seçim atmosferi olduğunu söylemek zor. AKP, elektrik direklerine ve billboardlara asılı, daha çok ekonomik vaatlerin ağırlıkta olduğu ilanlarıyla, MHP kenti durmadan turlayan minibüsleriyle buradaki oyları paylaşmaya çalışıyor.

Ancak Kayseri'deki halkta da bir seçim yorgunluğu gözlemek mümkün. Kayserililer, Türkiye genelinde oylarda AKP'nin bir yükseliş yakalayacağını umarken, bunu biraz da kendi kentlerinden değer biçerek söylüyorlar.

Kayseri'de üç dönemliklerle toparlanma arayışı

AKP 7 Haziran'da, bugüne kadar yapılan tüm seçimlerde Kayseri'deki en düşük oy oranını aldı. Ancak şimdi partinin üç dönem kuralı nedeniyle geçen seçimde aday olamayan Enerji Bakanı Taner Yıldız, eski AKP grup başkanvekili Mustafa Elitaş ile bu düşüşü toparlama arayışında.

AKP'nin bu seçimde sıkça dillendirdiği "İlk günkü aşkla" sloganı burada daha derin bir mesaj olarak düşünülebilir bu nedenle.

Seçmenlerin söylediğine göre bu konuda başarılı olmuş gibi de görünüyor.

Aslında "İlk günkü aşk"ın Kayseri'deki karşılık bulduğu en etkili ancak artık AKP saflarında aktif olarak yer almayan isimlerden biri şüphesiz kendisi de Kayserili olan eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül.

Onun kendine has üslubuyla yaptığı açıklamalar kamuoyunda AKP'ye mesafeli açıklamalar olarak yorumlanıyor. Bunun etkisini sorduğum kişiler ise, Gül'ün Kayseri'de etkisinin tartışılmaz olduğunu ancak şu an bu etkinin tahvil edileceği bir alan olmadığı görüşünü dile getiriyorlar.

Neden tekrar AKP?

Cumhuriyet Meydanı'na çıkan caddelerden birinde balıkçılık yapan Ali Bey, geçen seçimde oyunu AKP'den MHP'ye değiştirenler arasında. Şimdi tekrar AKP diyor. Peki neden?

Image caption Balıkçı Ali, 7 Haziran'da AKP'den MHP'ye geçmiş, şimdi yeniden AKP için oy vereceğini söylüyor

TIKLAYIN - AKP SEÇMENİ PARTİ ETRAFINDA KENETLENİYOR

Balıkçı Ali, "AKP'nin şimdiki adayları biraz daha kuvvetli gibi geliyor. Yaptıkları görevlerden dolayı daha etkili isimler" diye açıklıyor.

Geçen seçimde MHP'ye oy vermekten son anda vazgeçen bir AKP seçmeni Fevzi Bey ise küçük bir büfe işletiyor. Ona da soruyorum: İki parti arasındaki bu oy hareketinin nedeni ne?

Uzun sohbetimizde açıklıyor nedenlerini: "AKP biraz noldum, ne ettim delisi gibi oldu. 7 Haziran Kayserililerin AKP'ye verdiği bir ders. Ben bile neredeyse MHP'ye oy verecektim. MHP'yi savunduğumuzdan değil, AKP'nin biraz oyu düşsün, kendine çeki düzen versin diye."

Image caption Büfe işletmecisi Fevzi adlı bir seçmen, '7 Haziran'da Kayserililerin AKP'ye bir ders verdiğini' söylüyor

AKP'yi getirdiği istikrar nedeniyle övüyor ancak "yanlışları da çok ama geçmişe bakılacak olursak, kötünün iyisi misali..." diyerek açıklıyor görüşlerini.

MHP seçmeni partiye değil Bahçeli'ye küskün

7 Haziran seçimlerinde AKP'nin beklenmedik düşüşü, MHP'nin beklenmedik yükselişine neden olmuş ve MHP milletvekili sayısını 2 arttırarak 3 temsilciyi parlamentoya göndermişti.

Kayseri'de yanıtını en çok merak ettiğim sorulardan biri bu: MHP bu yükseliş ivmesini 1 Kasım'da koruyabilecek mi?

Yanıtını bulmak zor olmadı. Kayseri'de araba galerisi sahibi olan Ahmet Korudibi aileden MHP'li ancak kendisi tepki olarak iki seçimdir oy kullanmıyor. Nedeni ise MHP lideri Devlet Bahçeli. Lideri, "artık idarecilik vasfı kalmadı. Kayseri'de MHP'ye bir küskünlük var" diye açıklıyor.

Meral Akşener'in milletvekili adayı olarak listelerde yer almaması onun da dile getirdiği eleştirilerden biri.

Peki ne olursa MHP'yle barışır tekrar? "Ancak liderimiz değişirse" diye yanıtlıyor bu sorumu.

"MHP bu seçimde ancak iki milletvekilini zorlar"

Büyük Birlik Partisi eski lideri Muhsin Yazıcıoğlu ölene kadar BBP'li olduğunu ve o günden beri oy kullanmadığını söyleyen Recep Bey'e ise neden MHP'yi düşünmediğini soruyorum. O da "Devlet Bahçeli ile olmaz" yanıtını veriyor.

Peki neden? Kayseri'de MHP'nin bu dönem ancak iki milletvekilini zorlayabileceğini düşünen Recep Bey, Devlet Bahçeli için şunu söylüyor: "Bahçeli, Kayseri'de umut edileni vermedi. Millet MHP'yi iktidar ortağı görmek istedi. MHP tabanı koalisyon istedi. Ama Bahçeli bekleneni yapmadı" diyor.

TIKLAYIN - MHP, AKP'DEN GELEN OYLARI TUTABİLECEK Mİ?

Kayseri sokaklarında geçen seçim yüzde 28 oy alan MHP'nin seçmenini bulmakta zorlanıyorum. Ya konuşmak istemiyorlar ya da oylarından caymışlar veya kararsızlar. Öğlen çıktığım sokaklarda akşama doğru 20 yaşındaki muhasebeci Ömer'i buluyorum. Onun oyu değişmeyecek ve bu seçimde MHP'yi destekleyecek.

Ancak o da desteklediği partinin oyların düşüşte olduğu tespitini yapıyor. "MHP maalesef Kayseri'de de ülke genelinde de kayıp yaşayacak" diyor.

Kayseri Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne dokuz milletvekili gönderiyor. 7 Haziran'da oy dağılımı, AKP- 5, MHP- 3 ve CHP -1 olarak gerçekleşmişti.

CHP'nin oylarında büyük bir değişim beklenmiyor

Bu sefer ise beklentiler, AKP'nin altı veya yedi, MHP'nin bir veya iki milletvekili göndereceği yönünde. Yıllardır sağın kalesi olarak görünen kentte CHP ve HDP'de bir değişim olması ise beklenmiyor.

Almanca öğretmeni olan Şafak ile konuşuyoruz yol üstünde. "CHP'nin iktidar olması beklentim yok ama Kılıçdaroğlu'na çok güveniyorum ve dürüst biri olduğuna inanıyorum" diyor.

TIKLAYIN - CHP YENİ SEÇMENLERİ İKNADA NEDEN ZORLANIYOR?

CHP'nin ikinci bir milletvekili çıkarma umudunun düşük olduğu bu ilde, yarışı zorlamak için bir şey yaptığını söylemek zor. Zira CHP bu seçimde, 7 Haziran'da de az farkla milletvekilliği kaptırdığı illere yoğunlaşmış durumda. Parti, 2011 genel seçimlerinde de 7 Haziran'da da yüzde 12 oy aldı Kayseri'den.

AKP'nin geçen seçimde kaybettiği oylar arasında geri gelmeyecek olanlar da var. Mesleği nedeniyle adının yazılmasını istemeyen bir kadın, "Kime oy vereceğim belli değil ama kime vermeyeceğim belli" diyor. 10 yıl boyunca oyunu AKP'ye vermiş ancak iki yıldır başka partilere oy veriyor. Nedenini ise "Bir söyledikleri bir söylediklerini tutmuyor" diye açıklıyor.

HDP'nin ise kentte iddiasının olduğunu söylemek zor. Kayseri'de tek istisna Sarız ilçesi. HDP Kayseri genelinde yüzde 2 oy alırken, Sarız'da yüzde 10 oyu yakalamıştı.

Bir görüşmeye gitmek için bindiğim taksinin sürücüsü de buradan. 1950'lilerde Erzincan'dan Sarız'a göçmüşler. Kendini Kürt ve Alevi olarak tanımlıyor. Yıllarca CHP oy verdikten sonra geçen seçimlerden itibaren HDP'ye oy vermiş ama Kayseri gerçeğini hatırlatıyor o da sohbetimiz sırasında: "Burada önceden ne Kürtüm ne Aleviyim diyemezdiniz. Birkaç zamandır değişti hal" diyor ve Kayseri'nin muhafazakar yapısını hatırlatıyor.

Şüphesiz AKP'nin kaybını gidermeye çalıştığı, MHP'nin ise eski oyunu korumak için mücadele ettiği seçimlerin sonuçlarını 2 Kasım'da göreceğiz. Ancak seçmenin iki parti arasında çok zorlanmadan hareket etmesi önümüzdeki yılların da sürprizlere gebe olabileceğine işaret ediyor.

İlgili haberler