Koza İpek Holding önünde kayyum tebligatı arbedesi

Telif hakkı AFP
Image caption Koza İpek Holding binalarına kayyum tebligatı için emniyet görevlilerinin gelmesi üzerine, Holding'i desteklemek üzere binaların önünde toplananlar oldu.

Mahkemenin kayyum atanmasına karar verdiği Koza İpek Holding'in Ankara ve İstanbul'daki binalarına tebligatla gelen emniyet güçleri ile binaların önündeki kalabalık arasında arbede yaşandı, polis biber gazıyla müdahalede bulundu.

Dün mahkeme kararıyla bünyesinde Millet ve Bugün gazetelerinin yanı sıra Kanaltürk ve Bugün TV televizyon kanallarını da bulunduran Koza İpek grubuna kayyum atanacağı açıklanmıştı.

Bir anonim şirketin ortaklar arasında çıkan anlaşmazlıklar nedeniyle işleyemez hale gelmesi ya da kuvvetli suç şüphesinin bulunması durumunda mahkemelerin şirket yönetimlerine yaptığı atamalara kayyum deniyor.

TIKLAYIN - KOZA İPEK HOLDİNG'E POLİS BASKINI

Koza İpek grubuna Eylül ayının başında da operasyon düzenlenmiş ve Holding binaları Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ekipleri tarafından aranmıştı.

Arama kararının, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü "Terörün finansmanı, suç örgütü kurmak ve yönetmek" soruşturması kapsamında yapıldığı belirtimişti.

Koza İpek grubu 'Paralel yapı' soruşturması kapsamında da inceleniyor.

İstanbul'da arbede

Telif hakkı AP
Image caption Eylül ayında Koaa İpek Holding binalarına yapılan polis baskınında şirket evrakları soruşturma kapsamında incelemeye alınmıştı.

Koza İpek Holding'in İstanbul'un Ortaklar semtindeki merkezine gelen polis ile şirket yetkilileri arasında tartışma yaşandı.

Kanaltürk'e konuşan bir şirket avukatı, tebligatı getirenlerin organize suçlar şubesinden geldiklerini söylediklerini belirterek, "Ancak ellerinde resmi belge olup olmadığını sorduk ama olmadığını gördük" dedi.

Gelen kişilerin görevlendirme yazılarını ibraz etmediğini aktaran şirket avukatı, "Kendisi tebliğe uygun ortam yoktur diyerek tutanak tutar giderim dedi. Kendisi tutanak tutacağını söyleyerek ayrıldı. Biz de tutanağımızı tutuyoruz" dedi.

Tartışmalar sırasında bina önünde bulunan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Mahmut Tanal da gelen kişilerin elinde resmi belge olmadığını söyledi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Kuleli ise yaşananları “Ben bu durumu Türkiye’ye yakıştıramıyorum. Bu açıklanabilir, anlam verilebilir bir şey değil. Hukuk bitmiştir. Hukuk yürütme elleriyle bitirilmiş” sözleriyle yorumladı.

Babacan: Hep birlikte izleyeceğiz

Telif hakkı AFP
Image caption Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Koza İpek Holding soruşturmasının takip edileceğini ifade etti.

Eski Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ise Koza İpek grubuna kayyum atanmasıyla ilgili "Yargıya intikal ettiyse hep beraber izleyeceğiz" dedi.

Babacan soruşturmanın ekonomi üzerinde kalıcı bir etki yaratmayacağını da söyledi.

Babacan, yargıya güven konusunda ise genel bir sorun olduğunu dile getirdi.

AA: 'Himmet' paraları ile Holding'i finanse etmişler

Anadolu Ajansı ise Koza İpek grubuna yönelik devam eden soruşturmaya dair detayların yer aldığı bir haber yayımladı.

Haberde, "Bilir kişi raporunda şirketlerin 'himmet' adı altında, kaynağı belli olmayan kayıt dışı paralarla finanse edildiği, şüphelilerin, şirkete ait olması gereken finansal değerleri ortaklarına verdikleri, olmayan yatırımlar için muhasebe kayıtları oluşturulduğu ve borsanın manipüle edildiğine yönelik bulgulara ulaşıldığı kaydedildi" deniyor.

İlgili haberler