Suudi elçiden İngiltere'ye: Kimse bize vaaz veremez

Telif hakkı PA

Times gazetesi İngiltere'nin Suudi Arabistan'a yönelik insan hakları eleştirileri nedeniyle iki ülke arasındaki ilişkilerin soğumaya başladığını yazdı.

Gazeteye göre, Suddi Arabistan'ın Londra Büyükelçisi Prens Muhammed bin Navaf bin Abdülaziz'in önceki günkü uyarılarının ardından, Riyad bir İngiliz heyetinin Suudi Arabistan'a yapacağı geziyi son anda iptal etti.

Milletvekilleri ve üst düzey yetkililerden oluşan İngiliz heyeti NATO Parlamenterler Asamblesi çalışmaları çerçevesinde Suudi Kralı'yla da görüşecekti.

Gazete bu kararın, İngiltere Adalet Bakanlığı'nın Suudi Arabistan'daki hapishaneler için reform programı hazırlamasını öngören 5.9 milyon sterlinlik (yaklaşık 7.6 milyon dolar) bir sözleşmeyi, Riyad'ın insan haklarını sicili nedeniyle iptal etmesinden birkaç gün sonra geldiğine dikkat çekti.

Times, karara gerekçe olarak idari sorunların gösterilmesine rağmen, bunda İngiltere'den son zamanlarda Suudi Arabistan'a yapılan eleştirilerin de payı olduğunu belirtti.

'Biz İngiltere'nin geleneklerine, dinine saygılıyız'

Haberde şöyle deniyor:

"Suudi Arabistan Büyükelçisi Prens Muhammed bin Navaf bin Abdülaziz, sözleşmenin iptal edilmesine vurgu yaparak 'İngiltere'de Suudi Arabistan'ın tartışılma biçimi alarm verici düzeyde değişti' dedi."

"Prens, Daily Telegraph gazetesindeki yazısında hiçbir ülkenin kendilerine vaaz veremeyeceğini söyledi ve ülkede uygulanan şeriata saygı gösterilmesini istedi."

'Ticari ilişkiler riske girer'

Büyükelçi, 'Eğer iki ülke arasındaki kapsamlı ticaret ilişkileri belli siyasi ideolojilere tabi olacaksa, yaşamsal ticari ilişkiler riske girer. Biz bu ilişkinin devam etmesini istiyoruz. Ama kimse bize vaaz veremez. Kısa vadeli kazanımlar için aceleyle verilen kararlar, yarardan çok zarar getirir. Biz nasıl İngiltere'nin geleneklerine, adetlerine, yasalarına ve dinine saygı gösteriyorsak, İngiltere'nin de bize aynı saygıyı göstermesini bekleriz' dedi.

Gazete, ilişkilerin bozulmasından İngiliz ekonomisinin ve terörle mücadele alanındaki istihbarat paylaşımının zarar göreceğini yazıyor.

Times'a göre, Suudi Arabistan, İngiltere'nin Orta Doğu'daki en büyük ticaret ortağı. İngiltere geçen yıl Suudi Arabistan'a yaklaşık 11 milyar dolarlık mal ve hizmet sattı. 6,000 İngiliz şirketi Suudilerle iş yapıyor, 200 Suudi-İngiliz ortak girişimi var.

İngiltere'nin en büyük savunma şirketi BAE Systems, Yamama anlaşmaları çerçevesinde Suudi Arabistan'a yaklaşık 60 milyar dolarlık silah satmıştı.