Davutoğlu: PYD'yi Suriye'de iki kez vurduk

Telif hakkı AFP

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kürtlerin Suriye'deki siyasi örgütü Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) ve PYD'nin askeri kolu YPG'nin iki kez vurulduğunu açıkladı.

Dün A Haber televizyon kanalına konuşan Davutoğlu, "Biz ABD'ye de Rusya'ya da söyledik. 'Fırat'ın Kuzeyi'ne PYD de geçmeyecek' dedik ve PYD'yi iki kez vurduk" dedi.

PYD'nin askeri kolu YPG, Türk ordusunun hafta sonunda Tel Abyad’ın Türkiye sınırına yakın YPG mevzilerini bombaladığını söylemişti.

YPG açıklamasında, "Türk ordusu Cumartesi günü ve ertesi sabahı Tel Abyad’ın Türkiye sınırındaki YPG mevzilerini top ateşine tuttu” dendi.

YPG geçtiğimiz Haziran ayında Suriyeli muhaliflerle birlikte Tel Abyad’ı Irak Şam İslam Devleti'nden (IŞİD) geri almış ve ardından “Kobani kantonu”nun bir parçası olarak özerklik ilan etmişti.

'Herkes ayağını denk alsın'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Cumartesi günü yaptığı bir konuşmada, PYD'nin Tel Abyad'a gelmesinin Türkiye için tehdit oluşturduğunu ifade ederek şöyle konuşmuştu:

"Tel Abyad'a DAEŞ giriyor. Daha sonra DAEŞ oradan çıkıyor ve Tel Abyad'a bu defa PYD giriyor. Hepsi kolektif bir oyun [...] Dert, orayı kantona dönüştürmek ve ilan ettiler kanton diye. Bu Türkiye'ye artık bir tehdit oluşturmaya başlamıştır. Öyleyse gereğini Türkiye yapacaktır. Bunu herkes bilsin."

TIKLAYIN - ERDOĞAN: PYD BİR TERÖR ÖRGÜTÜDÜR

Davutoğlu ise açıklamalarında Suriye krizinin Türkiye olmadan çözülemeyeceğini vurguladı ve "Daha Türkiye kendi kartlarını henüz açmadı. Açtığı zaman her şey daha farklı olacak. Herkes ayağını denk alsın" dedi.

İlgili haberler