Erdoğan'dan Akın İpek'e: Neden kaçıyorsun?

Telif hakkı AFP

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Koza İpek Holding ve şirketlerine kayyum atanmasıyla ilgili olarak, "Acaba neden kayyum tayin edildi? Bunun üzerinde iyi düşünülmesi lâzım" dedi.

Ortada bir yargı süreci olduğunun altını çizen Erdoğan, holdingin patronu Akın İpek'e hitaben, "Bir numarası kaçıyor. 'Usulsüz bir para çıkışı yok' diyor. O zaman kaçma. Neden kaçıyorsun? Kaçtığına göre demek ki burada bir su kaçağı var" diye konuştu.

360 ve 24 televizyonlarının ortak yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Temenni ediyorum ki Türk yargısı bununla ilgili kararını verecektir. Bizim bildiklerimiz kendimize, yargının bildiği kendisine."

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı dün Fethullah Gülen Cemaati’ne yakın olduğu iddia edilen Koza İpek Holding ve bünyesindeki 22 şirkete kayyum atanmasına karar vermişti.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) grubun başına, 15 Ocak 2015'te yeniden TMSF'ye geçen Show TV'nin genel müdürlüğüne getirilen Ümit Önal'ı atamıştı.

Akın İpek'in ise 30 Ağustos'ta Londra'ya geldiği bildirilmişti.

Davutoğlu: Müdahil olmayız

Başbakan Ahmet Davutoğlu da kayyum kararı ile ilgili olarak, "Hukuki bir süreç. Siyasal anlamda müdahil olmamız söz konusu değil" dedi.

Telif hakkı AP

B0est FM ve Baba Radyo ortak yayınında katıldığı "Seçim Özel" programında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Davutoğlu, "Eğer hukuki sürece itiraz edecek olanlar varsa, bunun yine hukuk içinde yapılması lazım" diye konuştu.

Davutoğlu, Koza İpek Holding'e bağlı yayın grubunun yürüttüğü faaliyetlerle ilgili daha önce bazı soruşturmalar açıldığını söyledi.

Telif hakkı AFP
Image caption Kanaltürk Genel Yayın Yönetmeni Tarık Toros'un kayyum tarafından görevden alındığı belirtildi.

Polis bu sabah İstanbul-Mecidiyeköy'de bulunan Koza İpek Holding'e ait binayı basmış ve İpek Medya Grubu bünyesindeki Kanaltürk ve Bugün TV'nin yayınlarını durdurmuştu.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

TIKLAYIN - KOZA İPEK HOLDİNG ÖNÜNDE KAYYUM ARBEDESİ

Bahçeli: Çok edepsiz bir hareket

Öte yandan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Koza İpek Holding ve şirketlerine kayyum atanmasına sert tepki gösterdi.

Telif hakkı Hurriyet

NTV ve Star televizyonlarının ortak yayınınında soruları yanıtlayan Bahçeli, "Türkiye'de basın hürriyetini, Anayasanın 30. maddesini özelikle çiğneyerek kayyum tayin ederek istihdam üreten İpek Holding'in 22 kurumunu tamamen yok etmeyi hedeflemek, seçime 3,5 gün kala medyanın varlığını ortadan kaldırabilecek davranışlar ile polis gücü ile bir binayı basmak, bütün çalışanları basın emekçilerini tedirgin etmek çok edepsiz bir harekettir. Kabulü mümkün değildir." dedi.

Telif hakkı EPA

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da daha önce İpek Medya Grubu'nu ziyaret etmiş ve kayyum kararı ile ilgili olarak "Savunulacak hiçbir tarafı yoktur. Bu sadece İpek Medya Grubu'na değil, toplumun haber alma özgürlüğüne bir darbedir" demişti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kararı ile ilgili yorumu da şöyleydi:

"Savcı eğer bir yazıyla, bir gruba el koyup kayyum atıyorsa mahkeme kararı olmadan, orada demokrasi, hukuk askıda demektir. Daha vahim olanı, kayyum olarak atanan kişilerin iktidara yakın olmasıdır."

İlgili haberler