Kanaltürk ve Bugün TV'nin yayınları kesildi

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

İstanbul'da Mecidiyeköy'de bulunan Koza-İpek grubuna ait binaya sabah saatlerinde polis baskını yapıldı ve Kanaltürk ve Bugün TV televizyonlarının yayınları durduruldu.

Sabah saatlerinde bina önünde bekleyenler ile polis arasında çıkan arbede sırasında bazı çalışanlar gözaltına altındı. Kayyum ekibi polis eşliğinde içeri girdi.

Emniyet güçleri Koza İpek grubuna mahkeme tarafından atanan kayyum ile birlikte gelmişlerdi.

Kanaltürk Genel Yayın Yönetmeni: Yayına müdahale edemezsiniz

Holding yönetimini devralmak üzere binaya gelen kayyum heyetine Kanaltürk Genel Yayın Yönetmeni Tarık Toros tepki gösterdi.

Kanal binası önünde konuşan Toros, "Kanalın genel yayın müdürü benim. Neden kameranın arkasına geçiyorsunuz. Bu yayın devam edecek. Yayına müdahale edemezsiniz. Yayını yayın müdürü götürür" diyerek tepki gösterdi.

Daha sonra Kanaltürk yönetimi yayını geri aldı.

TIKLAYIN - KANALTÜRK VE BUGÜN DÖNEMİ: ZORUNLU İZİN VE İSTİFALAR

TIKLAYIN - TÜRKİYE'YE ÇİFTE ÖZGÜRLÜK UYARISI

TIKLAYIN - KOZA İPEK HOLDİNG ÖNÜNDE KAYYUM ARBEDESİ

Telif hakkı AFP
Image caption Kanaltürk Genel Yayın Yönetmeni Tarık Toros'un kayyum tarafından görevden alındığı belirtildi.

Ancak daha sonra Kanaltürk ve Bugün TV televizyonlarının yayınları kesildi.

Sivil polislerin kayyum Ümit Önal ile birlikte binaya girişi sırasında Genel Yayın Yönetmeni Tarık Toros, rejiden canlı yayındaydı. Toros, sivil polislerin "uydu odasına" girdiğini belirterek her an yayınlarının kesilebileceğini kaydetti.

Kayyum Ümit Önal, "Biz birlikte çalışacağız. Sizler militan değil bu kurumun çalışanlarısınız. Bizler de kayyum olan arkadaşlarız" dedi.

Tarık Toros ise "Saniyeler içinde ekranlarımız kararıyor. Ama siz enseyi karartmayın" dedi ve ardından hem Bugün TV'nin hem de Kanaltürk'ün yayını kesildi.

Daha sonra ise Tarık Toros'un kayyum zoruyla görevden alındığı açıklandı veToros polis zoruyla binadan çıkarıldı.

Telif hakkı Hurriyet

Bina önünde konuşan Toros, kendisine verilen görevden alınma tebligatının el yazısıyla yazılmış bir kağıttan ibaret olduğunu ifade etti ve "Sizin derme çatma yazdığınız kağıtlarla bu iş olmaz. Keşke daha fazla yapabilseydim. Siyaha düşen adam gider. Bizim daha söyleyecek çok sözümüz var. Kanunsuz bir işlem. Kanunsuz bir şekilde insanlar polis gücüyle çıkarılıp işten atıldı. Allah Türkiye’yi korusun" dedi.

Kanal çalışanları yaralandı

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Sabahki baskında binaya giren polisler kendilerine engel olmak isteyen çalışanları dışarı çıkarttı. Bazı çalışanlar yere yatırılarak gözaltına alındı.

Binanın içi boşaltıldıktan sonra kayyum görevlileri polis eşliğinde içeri alındı. Binadaki çalışanlardan bazıları da yaşanan arbede de yaralandı.

Bina içindeki çalışanların tamamı dışarı çıkarıldıktan sonra kapı önünden canlı yayın yapan Kanaltürk kameralarının kablosu çekilerek canlı yayına son verildi.

Telif hakkı EPA

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Koza İpek grubu binasını ziyaret ederek yapılan baskından Adalet ve Kalkınma Partisi'ni (AKP) sorumlu tuttu ve "Güne, bir basın yayın kuruluşuna, televizyona zorla el koyma ‘kayyum’ adı altında uygulamasıyla başladık. Çok mu şaşırdık? Hayır. Maalesef burası AKP Türkiye’si" dedi.

AA: Bilgisayarlarından yüzlerce himmet dökümanı çıktı

Anadolu ajansı ise Koza İpek grubuna kayyum atanması kararında yer alan detayları aktardı.

Haberde şöyle deniyor:

"Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Koza İpek Holding ve şirketlerine kayyum atanmasına ilişkin açıklamasında, 'Tüm şüphelilerin fikir ve eylem birliği içinde Fetullahçı Terör Örgütü'ne finansal kaynak sağlandığı yönünde bilgi ve belgeler saptandığını' duyurdu."

Anadolu Ajansı'nda dün yer alan bir haberde ise Eylül ayında Koza İpek grubuna yapılan baskında el konulan belgeler hakkında yaptığı haberde "Bilir kişi raporunda şirketlerin 'himmet' adı altında, kaynağı belli olmayan kayıt dışı paralarla finanse edildiği, şüphelilerin, şirkete ait olması gereken finansal değerleri ortaklarına verdikleri, olmayan yatırımlar için muhasebe kayıtları oluşturulduğu ve borsanın manipüle edildiğine yönelik bulgulara ulaşıldığı kaydedildi" denmişti.

Koza İpek grubu Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek, bugün yaptığı açıklamalarda ise "Grubumuza ait Himmetdede altın madenine ait evrakları alıp 'Himmet paraları ile Holding'i finanse etmişler' diye haber yapıyorlar, kayyum atıyorlar. Böyle bir zihniyetle karşı karşıyayız" dedi.