Hollanda: Mülteci karşıtlığı şiddete dönüşüyor

Telif hakkı Reuters

Hollanda'da mültecilere sahip çıkılmasını savunan politikacılara yönelik tehditler eyleme dönüşüyor. Kuzey Hollanda'da Yeşil Sol Partili belediye meclis grup başkanının aracı ateşe verildi.

Avrupa ülkeleri arasında mülteci akınına en fazla Hollanda'nın karşı çıktığı belirlendi. Mültecilerin bir an önce geldikleri ülkeye geri gönderilmesini savunan Hollandalılar, Müslüman sığınmacı istemiyor.

Mültecilere sınırların tamamen kapatılmasını savunan aşırı Özgürlük Partisi (PVV) kamu oyu yoklamalarına göre tarihi bir başarı elde etti.

Jean Jaures Vakfı tarafından 7 Avrupa ülkesinde gerçekleştirlem araştırmaya göre, her 3 Hollandalı'dan ikisi mülteci akınına karşı çıkıyor. Her 10 Hollandalı'dan dokuzu da, sığınmacıların en kısa sürede geldikleri ülkeye geri gönderilmesini istiyor.

Hollandalılar, sığınmacılarla iligili olarak yardım kuruluşlarına bağış yapmaya ve evinde mülteci barındırmaya da sıcak bakmıyor.

"Mültecilere yardım gereksiz"

Araştırmaya göre, diğer Avrupa ülkesi vatandaşları ise, mülteciler için bir şeyler yapmak istediğini belirtiyor.

Araştırma sonuçlarını önceden yayınlayan Hollanda Televizyonu'na göre (NOS) en çarpıcı bölüm ise, Hollandalılar'ın savaş bölgesinden gelen insanlara bakışı.

Halkın yüzde 20'sinin savaş bölgesinden gelenlere yardım edşlmesine gerek olmadığı düşünüyor.

Almanlar'ın yüzde 55'i, sığınmacıların ekonomi için olumlu olduğunu düşünürken, Hollandalılar, "düşük eğtimli sığınmacıların sırf para kazanmak için Avrupa'ya geldiği" görüşünde.

Telif hakkı Getty

NOS'a göre bu sonuç şaşırtıcı değil. Suikast sonucu öldürülen aşırı sağcı politikacı Pim Fortuyn'ın "Yeterince dolduk. Artık Hollanda'ya Müslüman gelmesin" görüşünün devamı.

Hollanda'da mültecilere sahip çıkılmasını savunan kesimlere yönelik saldırı ve tehditler aşırı sağın bu konudaki görüşlerinin karşılık bulduğunun göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Tehditlerde artış oldu

Son haftalarda sığınmacı kabul etmek isteyen yerleşim yerlerindeki belediye meclisi üyelerine yönelik tehditte önemli bir artış olduğu belirtiliyor.

Son bir haftada çok sayıda tehdit haberi basına yansıdı. Lahey yakınlarındaki Rijswijk kentinde 500 mülteci kabul edilmesi kararı üzerine sosyal demokrat belediye meclisi üyelerine tehdit mektupları gönderildi. Bu karardan vazgeçilmesi istendi.

Kuzey Hollanda'daki Purmerend kentinde sığınmacılar lehine görüş açıklayan Demokratlar 66 'lı (D66) belediye meclisi üyesi Paul van Meekeren'in çocukları tehdit edildi.

Steenbergen kentinde Dasja Abresch, tehditler üzerine 8 ve 12 yaşlarındaki iki çocuğunu yakınlarının yanına göndermek zorunda kaldı.

Tehditler Pazartesi akşamı Kuzey Hollanda'daki Oostknollendam kentinde eyleme dönüştü. Mültecilerle ilgili tartışma öncesi, Yeşil Sol Parti belediye meclis grup başkanının otomobili ateşe verildi.

Wilders'ten mülteci karşıtı çağrı

Saldırı, yoğun tepki alırken, aşırı sağcı lider Wilders, göçmen karşıtı söylemine devam ediyor. Demokraside şiddetin yeri olmaması gerektiğini belirten Wilders, sığınma merkezlerinin kurulmasına karşı çıkılması çağrısını yineliyor.

Wilders liderliğindeki alırı sağcı PVV, sınırıların tamamen kapatılmasını ve Hollanda'ya Müslüman göçünün önlenmesini savunuyor.

Telif hakkı Getty Images

Sığınmacı merkezlerinin açılacağı bölgelerde karşı kalılma yürüten PVV, kamuoyu yoklamalarına göre tarihi bir başarı elde etti. 2012 seçimlerinde 15 milletvekilliği kazanan aşırı sağcı parti, bugün seçim olsa 38 sandalye elde edecek.

Anketlere göre, aşırı sağcı PVV, Hollanda'nın en büyük partisi. Mültecilere sıcak bakmayan koalisyonun büyük ortağı Liberal Sağ Parti (VVD) de son dönemde oylarını arttırken, mülteci yanlısı partiler önemli ölçüde güç kaybediyor.