Davutoğlu: Barış diye oy alıp, savaş ilan ettiler

Telif hakkı Hatice Kamer

1 Kasım seçimleri öncesi Diyarbakır'daki tek parti mitingini yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "HDP'li seçmen silahlar sussun diye oy verdi. Ama savaş ilan ettiler" dedi.

Diyarbakır'a özellikle 29 Ekim'de gitmek istediğini anlatan Davutoğlu "Kardeşi kardeşe düşman kılanlar, ister PKK olsun, ister DAEŞ olsun, ister DHKP-C olsun, hepsi kahrolacaklar. Sizin iradeniz sayenizde kahrolacaklar. Hepsi hesap verecekler." dedi.

Telif hakkı Hatice Kamer

HDP'ye, CHP'ye saldırı olduğunda da hep kınadıklarını belirten Davutoğlu "Dün kardeşimiz şehit edildi, ne CHP'den bir taziye var, ne MHP'den ne de CHP'den var. Her fırsatta devlete katil diyen Demirtaş, dönüp de Medeni kardeşimizin katillerine katil diyemiyor." şeklinde konuştu.

Geçmişte türkülerin, şarkıların, kitapların yasak olduğunu, katsayı zulmünün bulunduğunu, başörtüsünün yasaklandığını vurgulayan Davutoğlu AKP iktidarının bütün bu zulümlere son verdiğini söyledi.

"Serhildan gibi zırvalar"

Davutoğlu "Bu halk serhildan gibi zırvalara prim vermedi ve asla vermeyecek. Hiçbir şehir ve ilçe 23 Temmuz'dan beri yürüttüğümüz operasyonlarda sokağa çıkmadı. Artık Kürtler savaşmak istemiyor. Huzur istiyor velhasıl terör istemiyor" dedi.

Konuşma sırasında Davutoğlu'nun sözü birçok kez "Serok Ahmet-Başkan Ahmet" sloganlarıyla kesildi.

Diyarbakır'da Başbakan Davutoğlu'nun da katıldığı miting için sabah erken saatlerden itibaren yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Ofis, Ekinciler ve İstasyon caddeleri trafiğe kapatıldı.

Telif hakkı Hatice Kamer

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na denk gelen miting programı nedeniyle alınan önlemler, şehir merkezinde trafiği aksattı.

TIKLAYIN- DİYARBAKIR: KÜSKÜN İKİ BAĞIMSIZ ADAY YARIŞI NASIL ETKİLEYECEK?

TIKLAYIN- DİYARBAKIR: YENİ LİSTE AKP'YE ARTIŞ GETİRECEK Mİ?

TIKLAYIN: DİYARBAKIR'DA SEÇMENİN KAYGISI GÜVENLİK

Şehrin birçok yerine başbakanın gelişini ifade eden Kürtçe afişler de asıldı.

İstasyon civarında bugün bütün yollar kapatıldı ve esnaf da bu durumdan şikayetçi oldu.

Telif hakkı Hatice Kamer

Cadde üzerindeki gümüşçüde çalışan Ciwan, başbakanın bugün Diyarbakır'da Kürtlere farklı bir şey söylemeyeceğini düşünüyor.

"Seçimden önce halka verilecek hibeleri bugün burada oy almak için bize pazarlayacaklar. Çözüm sürecine dair bir şey söylemesini beklemiyorum çünkü operasyonların devam ettiği yerde hangi çözümden bahsedecek ki?"

Ahmet de alınan güvenlik önlemlerine dikkat çekiyor ve "Diyarbakır, Ankara ve Suruç'ta bu kadar önlem alınsaydı, belki o bombalar patlamazdı, belki bu kadar insanımız ölmezdi" diyor.

Şahin adlı taksi şoförü sabahtan beri iş yapamadığını söylüyor.

Telif hakkı Hatice Kamer

Şahin "Taksiciyiz ve genelde yolcular siyaset konuşuyor. Eğilim HDP yönünde. Olayların faturasını PKK'ye, HDP'ye kesenler de var. Muhtemelen sandığa gitmeyecek öyleleri. Kimse benim oyuma güvenerek ortalığı karıştırmasın diye sandığa gideceğim ve bütün partilere mührü basacağım." diyor.