Davutoğlu'nun Diyarbakır mitinginden izlenimler

Telif hakkı Hatice Kamer

Pazar günkü genel seçim öncesi Diyarbkır'da miting düzenleyen tek parti AKP oldu. Bu yıl dört kez geldiği Diyarbakır’da, altı ay sonra yine İstasyon Meydanı’nda halka seslenen Başbakan ve AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na ilgi azdı.

İstasyon Meydanı'nda podyum bu kez, meydanın 100 metre gerisinde, alışveriş merkezinin hemen yanında kurulmuştu. Mitinge katılanlar üç arama noktasından geçti.

5 Haziran'daki HDP mitinginde bombanın patladığı trafonun fotoğrafını çekerken elinde tütün tabakasıyla sigara saran bir amca yaklaştı yanıma. Batman’dan gelmiş.

Ona katılımın neden az olduğunu sordum. İnsanların gelmekten çekinmiş olabileceğini söyledi. "Biz de barış ve kardeşlik için geldik. Türk ve Kürtleri ayırmak mümkün mü artık? Binlerce Kürt ve Türk evlenmiş, çocukları olmuş" dedi ve şu soruyu yöneltti:

"O çocukların damarında iki tarafın kanı var. O kanı Türk ve Kürt diye ayrıştırabilir misiniz?".

"Mitinge geldiğinize göre AKP’ye oy vereceksiniz galiba" dedim. "O belli değil, son ana kadar belli olmaz" yanıtını verdi.

TIKLAYIN: DİYARBAKIR'DA KÜSKÜN İKİ BAĞIMSIZ YARIŞI NASIL ETKİLEYECEK?

TIKLAYIN: YENİ LİSTE DİYARBAKIR'DA AKP'NİN OYLARINI ARTIRACAK MI?

TIKLAYIN: 1 KASIM SEÇİMLERİYLE İLGİLİ TÜM HABER VE ANALİZLERİMİZ

'İnsanları tehditle korkutuyorlar'

Daha sonra Ergani’den gelen üç kadınla karşılaştım. Geciktikleri için biraz telaşlılardı.

Her üçü de AKP Ergani ilçe teşkilatı kadın kollarında görevli. Fotoğraf ve demeç vermek istemiyorlar. Mitinge katılımın neden bu sefer az olduğunu sordum onlara.

İçlerinden birinin yanıtı, "Neden olacak, insanları tehditle korkutuyorlar, ondandır" oldu.

Trafonun karşı köşesine geçtiğimde kadınlardan biri patlamanın meydana geldiği yeri eliyle işaret ederek "HDP’nin mitinginde, Suruç ve Ankara'da patlayan bombalardan sonra hepimiz korkmaya başladık. Çocuklarım buraya gelmemi istemiyordu, 'Ya bir daha patlama olsa?' diye korkuyorlardı. Hangimiz korkmuyoruz ki?" diyerek alana doğru ilerledi.

Bir diğer kadının yorumu ise şöyleydi:

"Barışın gelmesini istemiyorlar, yoksa bir daha silahlara sarılmazlardı. Onlar da dış güçlerin etkisiyle yapıyorlar. Bizi bölmek istiyorlar."

İkinci kontrol noktasını da geçtikten sonra üçüncü kontrolde polisler miting alanına girmeme izin vermediler. Halk röportajları yapmak istediğimi söyleyince, basın çalışanlarının platform dışında alana girişlerine izin veremeyeceklerini söylediler.

Akreditasyonu olmayan birçok yabancı gazeteci de miting meydanına alınmadı.

Telif hakkı Hatice Kamer

Diyarbakır'da daha önceki AKP mitinginde olduğu gibi, bu sefer de kadınlar ve erkekler ayrı bölümden mitingi izlediler. Hemen herkesin elinde AKP flamaları ve Türk bayrakları vardı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu platforma çıkar çıkmaz dikkati çeken ilk şey platformun üstündeki üç keskin nişancı oldu.

Davutoğlu: Yaşananların sorumlusu HDP

"Kardeşi kardeşe kırdıran ister PKK olsun, ister DAEŞ olsun, hepsi kahrolsun" diyerek konuşmasına başlayan Başbakan Davutoğlu, bölgede yaşanan olayların sorumlusu olarak HDP’yi gösterdi.

HDP’yi "halkın oyuna, barış taleplerine sahip çıkmamakla" suçlayan Başbakan, bu partiye hitaben "İç savaş ve ayaklanma çağrısı yaptılar" dedi.

Davutoğlu, PKK saldırılarında hayatını kaybeden sivilleri hatırlattı, son olarak Nusaybin’de Medeni adlı bir AKP’linin aracında vurulduğunu söyledi. Muhalefet liderlerini de bu saldırıları kınamadıkları ve taziye dileklerini sunmadıkları için eleştirdi.

"Bu yiğit Kürt kardeşlerim saldırıların hedefi oldu. Sandık başına gitmemeniz için yapılan tehditlere karşı siner misiniz?" diye soran Davutoğlu, hayatını kaybedenler için meydandakilerle birlikte Fatiha okudu.

İslami kimlik ön planda

Bir önceki mitinginde olduğu gibi bu sefer de şehrin İslami kimliğini öne çıkardı Başbakan ve HDP’ye bu noktadan da yüklendi.

Önceki mitingde, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Diyanet İşleri Başkanlığı'nı yuhalatmasına tepki göstermişti Başbakan. Bu sefer de kentteki tarihi Kurşunlu Camii'nin taranması ve Yenişehir İlçe Belediyesi'nin astığı ve Muhammed Peygambere hakaret içerdiği gerekçesi ile İslamin kesimin tepkisine neden olan bir afiş üzerinden HDP’ye yüklenmeye devam etti.

Telif hakkı Hatice Kamer

Başbakan Davutoğlu bu sefer kitleye sık sık slogan attırdı.

İsrail’den söz edilince "Kahrolsun İsrail", hayatını kaybedenlerden ve hendeklerden söz açılınca "Kahrolsun PKK" sloganları alanda yükseldi.

Arada bir "Serok Ahmet" sesleri yükselse de, Başbakan Davutoğlu'nun mitingde en çok beğendiği slogan "Kürt Türk kardeştir, ayrım yapan kalleştir" oldu.

Davutoğlu'nun "Dininize, imanınıza, kardeşliğinize kurban. Bunu bir daha söyleyin ki, Kandil de duysun" sözünü, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganı böldü.

Başbakanın Diyarbakır'daki seçim mitingi konuşması yaklaşık 1,5 saat sürdü. Davutoğlu konuşmanın son bölümünde diğer şehirlerde açıkladığı vaatleri burada tekrarladı.

Havanın erken kararması ve arada yağan yağmurdan dolayı mitingin sonlarına doğru meydanda çok az insan kaldı.

İlgili haberler